reklamı kapat

POPÜLER

YouTube LOG Tasarım

YouTube, gerçek zamanlı beğeni ve izlenme sayısı göstermeyi test ediyor

 - Güncelleme: 05 Aralık 2023 10:05

Dünyanın en büyük video platformu olmayı sürdüren YouTube, gerçek zamanlı beğeni ve izlenme sayısı göstermeyi test
ediyor.

YouTube, yeni ortaya çıktığı kadarıyla Android uygulamasında kişilerin videolardaki beğeni ve izlenme sayısını gerçek zamanlı olarak görmesine imkan tanıyan bir altyapıyı test etmeye başladı. Şimdilik herkese açık olmayan bu sistem, kişilerin bahsettiğimiz iki veriyi videoyu izlerken canlı olarak görmesinin önünü aralıyor, bu sistem izlenen videoya yönelik anlık ilgiyi görmek adına güzel bir yol olacak gibi görünüyor. YouTube, geçtiğimiz ay reklam engelleyicileri yasaklama sürecini küresel olarak genişletmiş olmasıyla çok ses getirmişti. Tarayıcılara yüklenen reklam engelleyicileri artık algılayan ve kapatılmasını isteyen firma, kişileri yeni dönemde reklam görmeye ya da ücretli Premium abonesi olmaya yönlendiriyor. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

YouTube, küresel olarak hız verdiği reklam engelleyici yasağı ile şimdilik pek bir avantaj elde edemedi. Çünkü atılan adım nedeniyle reklam engelleyici dünyası karışmış durumda. Reklam engelleyici eklentisi üreten bazı firmalardan gelen bilgilere göre, YouTube’un adımı nedeniyle şu an rekor seviyede kullanıcı yükledikleri reklam engelleyici eklentileri tarayıcılarından siliyor.

Bu YouTube için güzel bir haber gibi duruyor ancak durum tam olarak öyle değil. Çünkü şu an rekor sayıda reklam engelleyicinin de yüklendiği aktarılıyor. Söylendiği kadarıyla kişiler YouTube’un engelinden kaçan daha güçlü reklam engelleyicilere yöneliyor, yapılan zamlar sonrasında Premium kullanıcı sayısında da olumsuz etkilerin görüldüğü belirtiliyor.

Peki şirketin kendisi bu süreç hakkında neler diyor? Google’ın bu konuda resmi olarak yaptığı açıklama şöyle: “Gösterdiğimiz reklamlar, sevdiğiniz içerik üreticileri desteklemenize ve dünyanın dört bir yanından milyarlarca kullanıcının akış hizmetini kullanmasına yardımcı olur. Platformdaki reklamlarını engellediğinizde YouTube’un Hizmet Şartları’nı ihlal etmiş olursunuz.

Reklam engelleyici kullanıyorsanız platformda reklamlara izin vermenizi veya Premium’a kaydolmanızı isteriz. Reklam engelleyici kullanmaya devam ederseniz videonuzun oynatılmasını engelleyebiliriz. Deneyiminizin kesintiye uğramaması için servisimizde reklamlara izin verin veya Premium’a kaydolun.”

Şirket algılama sürecinde bazı sorunlar olabileceğini de kabul ediyor ve o konuda şunları söylüyor: “Reklam engelleyiciniz yoksa veya zaten kapalı durumdaysa ancak reklam engelleyiciyi kapatmayla ilgili bir ileti görüyorsanız lütfen bizimle iletişime geçin. Sorunu bildirmek için iletinin sol alt köşesine gidin ve Sorun bildir’i tıklayın.” 

YouTube haberleri bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli