reklamı kapat

POPÜLER

YouTube LOG Tasarım

YouTube TV uygulaması artık kilit anları otomatik belirliyor

Alanın lideri olmayan devam eden YouTube için şu an sadece ABD merkezli olarak faydalı bir yapay zeka özelliği test ediliyor.

Geçtiğimiz hafta ABD’deki bazı YouTube Premium kullanıcıları arasında yeni bir özellik test edilmeye başlanmıştı. Bu özellik direkt olarak video geçirme ya da ilerletme tarafına odaklanıyordu. Geliştirilen yeni altyapı aktarıldığı kadarıyla izleyicilerin tam olarak ulaşmak istedikleri video bölümlerini eski izleme alışkanlıkları ve yapay zekadan yardım alarak belirliyor, kişilere bu sayede zaman kazandırıyor. Yani bu özellik açtığınız videonun tam olarak ulaşmak istediğiniz bölümünü sizin yerinize otomatik olarak belirliyor, “Sen büyük ihtimalle burayı izlemek istersin” tarzında bölüm önerileri veriyor. Bugün ise direkt olarak YouTube TV uygulaması için resmi bir adım atıldı. Televizyonlara özel uygulama artık tüm videolardaki kilit anları otomatik belirliyor ve ayırıyor. Bu sayede video içindeki istenilen kısım ya da en önemli anlar kolay şekilde bulunabiliyor. Bu oldukça zaman kazandıracak özelliğin nasıl çalıştığını YouTube CEO’su Neal Mohan hemen aşağıdaki GIF ile gözler önüne seriyor:

Bundan önce ABD’li bazı kurumların yasal olarak bir YouTube videosunu kimlerin izlediğini öğrenebildiği gündeme gelmişti. Kısa süre önce yayınlanan bir habere göre ABD’deki bazı resmi kurumlar, mahkeme emri alarak bir YouTube videosunu izleyenleri rahatlıkla tespit edebiliyor.

Bu konuda birden fazla örneğin (Birisi kara para aklama olayı, birisi canlı yayın odaklı patlayıcı olayı) olduğu dile getiriliyor, ABD’deki federal yetkililerin platformdan 1-8 Ocak 2023 tarihleri arasında belirli YouTube videolarını izleyen hesapların isimlerini, adreslerini, telefon numaralarını ve kullanıcı faaliyetlerini istediği söyleniyor.

Burada sadece YouTube’a hesap girişi yapmış kişiler değil, IP adresi üstünden videoları izleyen herkes hakkında bilgi talep edildiği belirtiliyor. Yasaların üstünde olmadığından mahkeme emri geldiği zaman bu bilgileri vermek durumunda olan platforma, izleyenlerin bilgisini vermesi için tam 30 binden fazla izlenen bir video için dahi talep gittiği aktarılıyor. Bu konuda yurt dışında, “Görünüşe göre kolluk kuvvetlerinin Google’dan kişisel verilerinizi istemesi için yasadışı bir şey yapmanız gerekmiyor.” yorumu yapılıyor, bu süreç kişisel gizlilik özelinde oldukça tepki çekiyor.

YouTube haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu

İLGİLİ HABERLER