reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

YouTube’un geçilemeyen devasa reklamları sona eriyor

YouTube reklamları son zamanlarda iyice çığrından çıkmış durumda. Bazı reklamlar kısa sürüyor ve 5 saniye içerisinde geçilebiliyor; biraz olsun kabul edilebilir düzeyde. Bazıları ise daha uzun süre bekleyişin ardından ancak geçilebiliyor. Esas kabus ise sonuna kadar izlenmesi gereken reklamlar. Bu reklamları geçme gibi bir seçenek olmadığından aynı reklamları tekrar tekrar ciddi anlamda can sıkıcı olabiliyor. YouTube nihayet bu konuyla ilgili bir adım atmaya hazırlanıyor.

Advertisement

Google sözcüsünün yaptığı açıklamaya göre 30 saniyelik geçilemeyen reklam dönemi 2018 yılında sona erecek. Bu reklamlar yerine hem izleyiciyi hem de reklam vereni daha çok mutlu edecek reklam yöntemlerinin kullanılacağı ifade ediliyor.

30 saniyelik reklamların sona ermesi elbette güzel haber ancak geçilemeyen haberlerin tamamen sona ermesi gibi bir durumun yaşanmayacağı dile getiriliyor. 20 ve 15 saniyelik geçilemeyen reklamların kullanımına devam edeceği belirtiliyor. Ayrıca 5 saniye sonrasında geçilebilen reklamlar yerine 6 saniyelik geçilemeyen reklamların gelecekte daha fazla kullanılması bekleniyor.

YouTube 30 saniyelik reklamlardan vazgeçerek iyi bir adım atsa da yine de gönül isterdi ki geçilemeyen reklamlar tamamen son bulsun. Ancak şu aşamada böyle bir yeniliğin gerçekleşeceği düşünülmüyor. Ayrıca uzun videoların ortasındaki reklamlar da yerini korumaya devam edeceğini hatırlatalım.