reklamı kapat

POPÜLER

YouTube’un para kanalları tıkandı

Dünyanın en büyük online video izleme platformu YouTube, milyarlarca izlenme sayısına sahip olsa da istediği karı halen elde edemiyor. Bu sorunu çözebilmek adına ücretli üyelik sisteminin hazırlıklarına başlayan YouTube, şimdi de reklam sistemini elden geçirerek gelirlerini artırmayı amaçlıyor.

Şu anda YouTube’da görüntülenen videolar kullanıcıyla bağımsız olarak gösteriliyor. Dolayısıyla video izlemek isteyen kişiyle alakası olmayan reklamlar nedeniyle reklamlara tıklama oranı da haliyle az oluyor. YouTube hedefli reklam modeline geçiş yaparak kullanıcılara uygun reklamlar sunmak istiyor.Yeni reklam sistemiyle kullanıcıların yaptığı aramalara uygun reklamların gösterileceği belirtiliyor. Ana sayfada yer alacak olan reklamların haricinde videoların öncesinde gösterilen reklamların da yine bu sisteme uygun olacağı söyleniyor. Hedefli reklamlar hayata geçerse bu durumdan YouTube kadar yayıncılar da karlı çıkacak gibi görünüyor. Reklamlara daha fazla tıklanması sayesinde yayıncıların gelirlerinin de önemli ölçüde artması bekleniyor.

YouTube’un hedefli reklamları kullanıp kullanmayacağı yönünde henüz resmi bir açıklama yapılmasa da 4 milyar dolar gelir elde etmesine rağmen yayıncılara parayı dağıtmasının ardından hiç kar elde edemeyen YouTube’un bu konuda fazla da bir alternatifi yok gibi görünüyor.