reklamı kapat

POPÜLER

Yürürken mesajlaşanlara özel trafik lambaları

Yolda sürekli olarak telefonunda mesajlaşırken yürüyen insanlarla karşılaşabiliyoruz. Bu kişiler hem kendi canlarını tehlikeye atıyor hem de araç trafiğini olumsuz etkileyebiliyor. Trafik ışıklarına dikkat etmeden karşıya geçmek isteyenler kazaya davetiye çıkarıyor. Almanya’da test edilen yeni bir uygulama ise mesaj tutkunlarının kafasını kaldırmasına gerek olmadan trafik ışığının hangi renkte yandığını anlamasını sağlıyor. 

Mesaj yazarak yürüyen kişiler başını öne doğru eğdiği için trafik lambalarını göremiyor ve kazaya kurban gidebiliyor. Haberin görselinde de görebileceğiniz üzere Almanya’nın Augsburg şehrinde kullanılmaya başlanan sistemde trafik ışıklarıyla koordineli olarak çalışan LED lambalar yaya geçidine yerleştiriliyor. Bu da olası kazaların önüne geçilmesini sağlıyor. Son olarak geçtiğimiz haftalarda 15 yaşındaki bir çocuğun mesajlaşırken tren kazasında hayatını kaybetmesinin ardından böyle bir uygulamanın başlatıldığı belirtiliyor.

Daha önce Belçika da yürürken telefonla uğraşanlarla ilgili bir önlem almış ve mesajlaşarak yürüyenler için ayrı bir yol yapmıştı. Böylece insanların birbiriyle çarpışmasının önüne geçildi. Amerika’nın bazı bölgeleri ise konuya daha sert bir yaklaşım getirdi ve yürürken mesajlaşmayı yasaklamayı bile gündeme taşıdı. Bu ülkelerdeki gibi uygulamalar ülkemize gelir mi bilinmez ancak akıllı cihazların sayısı arttıkça günlük yaşamımızı önemli ölçüde etkileyen bu cihazlarla ilgili bazı önlemlerin alınması kaçınılmaz olacak gibi görünüyor.