reklamı kapat

POPÜLER

Yüz yıllık el işçiliği elektrikle buluştu [Video]

02 Mart 2016

“Eski yeniyle buluştu” konsepti hiç bu kadar estetik bir şekilde gerçekleşmemişti. İngiliz zanaatkarların yüz yıllık ikonik eseri Morgan 3 Wheeler elektrikle buluştu ve ortaya üç tekerlekli elektrikli EV3 çıktı.

Zamanında A noktasından B noktasına gitmek için geliştirilen otomobiller yıllar geçtikçe gerek tasarımları gerek üzerlerinde uygulanan işçilik sayesinde birer sanat eserine dönüşüyor. Salt ikonik görüntüleri itibarıyla bile inanılmaz kıymete binen bu otomobiller ne yazık ki günümüzün şartlarını yerine getiremedikleri için yalnızca klasik meraklılarının garajından dışarı çıkamıyor. Ancak 3 Wheeler (ve artık EV3) için durum farklı. Zira Morgan Motor Company’nin 1909 kapılarını açmasını sağlayan 3 Wheeler, bugüne kadar aynı titizlikle üretilmeye devam ediyor. Benzinle çalışan kardeşinin üzerine geliştirilen elektrikli EV3 de aynı estetiği korumaya devam ediyor.

Her parçası gibi el yapımı kaputunun altında 20 kWh lityum pille beslenen sıvı soğutmalı elektrik motoruyla çalışan EV3, 62 beygir güç üretebiliyor. Kağıt üzerinde çok güçlü görünmese de bu ünite EV3’ün karbon fiber kaplı hafif gövdesini 0-100 km/s hıza 9 saniyenin altında ulaştırmaya yetiyor. Saatte 145 km/s hıza ulaşabilen EV3 bir seferlik şarjla 240 km yol katedebiliyor.

Cenevre otomobil fuarında sergilenen otomobil, konsept aşamasını çabuk tamamlayacak. Sonbahar aylarında seri üretime geçecek olan EV3, benzinli kardeşiyle aynı fiyata, yani yaklaşık 25 bin sterlin satış fiyatına sahip olacak. Morgan EV3 için hazırlanan tanıtım videosuna ve yıllardır aynı fabrikadan çıkan 4/4 modelinin arkasındaki işçiliğine aşağıdaki videolardan göz atabilirsiniz.

VİDEO

4/4

YORUMLAR