reklamı kapat

POPÜLER

Yüzde 300 daha hızlı flaş bellekler geliyor

Katı hâl sürücü (SSD: Solid State Drive) teknolojisinde oldukça önemli gelişmeler yaşanıyor. TechOn sitesinde yayınlanan habere göre çok yakında, şu an piyasada olan sürücülerden yüzde 300 daha hızlı ve yüzde 60 daha çok verimlilik sağlayan sürücüler kullanmaya başlayacağız.

Halihazırda kullanımda olan flaş sürücülerde aynı bellek alanı üzerine veri yazma işlemini yapılamadığı için dolu alanlar zaman aşımına uğramadan önce yeni alanların üzerine veri yazılıyor. Bu durum da bellek üzerindeki verinin parçalanmasıyla sonuçlanıyor. Bu sorunu çözmeye çalışan Japonya Chuo Üniversitesi bünyesindeki bir grup araştırmacı daha yüksek yazma hızı ve daha düşük güç tüketimi elde etmeyi başardı.

Veri tabanı uygulamaları için depolamayı kontrol eden ara yazılımda değişiklik yapan ekip böylece daha yüksek performanslı flaş bellekler elde edebildi. “Logical block address scrambler” (mantıksal blok adres karıştırıcısı) adı verilen yöntemle verinin yeni bir sayfa üzerine yazılması engelleniyor ve veri daha sonraki temizleme sürecinde silinecek olan bir bloğa yerleştiriliyor. Böylece bütün bir sürücünün, daha az kopyalama işlemi yapması ve nihayetinde daha iyi bir performans göstermesi sağlanıyor.

Piyasadaki NAND flaş bellekler yukarıda bahsedilen yönteme göre yeniden şekillendirilirse, yazma ve silme döngülerinin yüzde 55 oranında azaltılabileceği ve cihazın ömrünün artabileceği de öngörülüyor.

YORUMLAR