reklamı kapat

POPÜLER

Zuckerberg de laptop kamerasını bantlayan paranoyaklardan çıktı

Teknolojinin gelişmesi gizlilik konusundaki endişeleri günden güne arttırıyor. Artık evlerimizde üstünde kamera veya mikrofon bulunan birçok cihaz yer alıyor ve bu cihazlara erişmeyi başaran kötü niyetli kişiler büyük sorunlara yol açabiliyor. Bizim için bile bu cihazlar tehlike arz ederken dünyanın en büyük şirketlerinden birinin başındaysanız bu güvenlik önlemleri almak elzem hale geliyor. Facebook‘un CEO’su Mark Zuckerberg’in paylaşılan fotoğrafı, nasıl güvenlik önlemleri alındığını gözler önüne seriyor.


Instagram’ın 500 milyon kullanıcıya ulaşmasını kutlayan Zuckerberg, geçtiğimiz günlerde Facebook hesabı üzerinden bir fotoğraf paylaştı. Instagram karesi içerisinde poz veren Mark Zuckerberg’in fotoğrafındaki esas dikkat çeken detay ise kişisel bilgisayarı oldu. Twitter üzerinde bir kullanıcı, fotoğrafa yakınlaştırma yaparak bilgisayarla ilgili dikkat çekici detayları ortaya çıkardı. Buna göre Facebook’un CEO’sunun MacBook’unun kamera kısmı bir bant aracılığıyla kapatılmış durumda. Aynı şekilde yan tarafta bulunan mikrofon da yine bantla kapatılmış. Mail uygulaması olarak ise yine güvenlik yönüyle öne çıkan Thunderbird’ü tercih ettiği görülüyor.

Paranoyaklık mı yoksa gerekli bir güvenlik önlemi mi demek daha doğru bilinmez ancak dünya devi bir şirketi yöneten ismin böyle bir önlem alması pek de mantıksız görünmüyor. Daha önce FBI’ın yöneticisinin de benzer bir şekilde bilgisayarının kamerasını bantladığının ortaya çıktığını da hatırlatalım.

YORUMLAR