reklamı kapat

POPÜLER

Ferrari SF90 Stradale

1.000 beygirlik Ferrari SF90 Stradale’den önemli başarı

Ferrari’nin ilk seri üretim PHEV (Plug-in Hibrit Elektrikli Araç) modeli Ferrari SF90 Stradale, dünyanın önde gelen yarışmalarından iF Tasarım Ödülleri’nde (iF Design) Altın Ödül’e layık görüldü.

Bu yıl Altın Ödül kazanan tek otomobil SF90 Stradale olduğunu belirtmekte yarar var. SF90 Stradale’nin tasarımı jüri tarafından, “heyecan uyandıran, net fonksiyonel çizgiler” ve “benzersiz bir simetri ile gerilim dengesi üreten yeni gövde orantıları” ifadeleriyle anlatıldı. iF Design Ödülleri kapsamında, tasarım ödülünü kazanan diğer Ferrari modelleri ise F8 Tributo ve P80/C oldu.

Ferrari SF90 Stradale, şirketin  içten yanmalı motorla üç adet elektromotoru bir arada kullanan ilk PHEV (Şarj edilebilir Hibrit Elektrikli Araç) aracı olmasıyla dikkat çekiyor. Elektromotorlardan ikisi ön aksta konumlandırılıyor. Bir tanesi ise  içten yanmalı motor ile sekiz vitesli çift kavramalı otomatik şanzımanın arasına entegre ediliyor. İçten yanmalı motor ve elektromotorlar 1.000 HP değerinde toplam sistem gücü üretiyor. SF90 Stradale’da görev yapan 90 derece açılı V8 silindirli turbo beslemeli motor 780 beygir güç ile Ferrari tarihinin en yüksek güç üretimine sahip sekiz silindirli motoru olarak göze çarpıyor. Diğer 220 HP’lik güç ise üç adet elektromotor tarafından sağlanıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ferrari SF90 Stradale bir ilke imza atıyor

SF90 Stradale ayrıca, dört tekerlekten çekiş sistemi bulunan ilk Ferrari spor otomobili olmasıyla dikkat çekiyor. SF90 Stradale’yi 0’dan 100’e 2,5 saniyede, 0’dan 200’e ise sadece 6,7 saniyede taşıyabiliyor. Fabrika verisi olarak paylaşılan maksimum sürat değeriyse 340 km/s olarak karşımıza çıkıyor.

İlgili video

Ferrari imzalı otomobil nasıl üretiliyor?