reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

1.580 beygirlik gücüyle efsane Porsche motorunun yeniden doğuşuna şahit olun [Video]

Porsche’ye dünyanın en prestijli yarış organizasyonlarından birinde ilk zaferi kazandıran 917’nin devasa motoru üç dakikada bir araya geliyor.

Advertisement

Porsche tarihine adını yazdırmış her otomobili şüphesiz ayrı bir yeri ayrı bir özelliği var. Bunlar arasında kimileri yarışlar, kimileri şampiyonluklar kazanırken kimileri oldukça sınırlı üretim rakamlarıyla gerek marka tarihinde gerekse Porsche müzesindeki yer ediniyor. Lakin bu modeller arasında başka bir sınıflandırma yapmamız gerekseydi Porsche 917 hiç şüphesiz listenin ilk sıralarında kendisine yer bulurdu. Porsche’ye ilk Le Mans zaferini kazandıran bu efsanenin motoru yetenekli ellerde tekrardan hayata dönüyor.


70’li yılların en iyi yarış otomobillerinde bir tanesi olarak kabul edilen ve Steve McQueen ile özdeşleşen 917, 0’dan 100’e hızlanmasını sadece 2,3 saniyede tamamlayabilirken saatte 390 kilometre gibi korkutucu hız değerlerine erişebiliyordu. On iki silindirli twin-turbo motorun 4.5 litre ve 5.4 litre aralığında değişen farklı hacimlerdeki versiyonlarının kullanıldığı araç Canepa teknisyenleri tarafından adım adım bir araya getirilirken bizler de tüm sürecin üç dakikaya sığdırıldığı video ile bunun keyfini çıkartma ayrıcalığına erişiyoruz. Video geçmeden evvel 917 versiyonlarının günümüzde 5 ile 6 milyon dolar aralığında alıcı bulduğunu da hatırlatmakta fayda var.

VİDEO