reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Nissan GT-R

1.600 beygirlik Nissan GT-R, rekoru “yutmak” için asfalta çıkıyor

Güney Afrika’da yer alan tırmanma yarışında limitlerini zorlayacak olan bu özel yapım Nissan GT-R, görüntüsüyle zihinlerimizde yer edinecek.

Advertisement

Limitleri zorlama konusunda her zaman bir üst seviyeyi hayal etmek, bu işin kaçınılmaz parolasıdır demek herhalde çok da yanlış olmaz. Mühendislik bilgisinin de limitlerde test edildiği bu meydan okumalar, farklı koşullara göre farklı optimizasyon çalışmalarını da içerisine alıyor. Aslında bunun güzel örneklerinden birisini geride bıraktığımız gün Volkswagen Motorsport ekibinden gördük. Pikes Peak’in ardından Nürburgring’de rekoru eline geçirmesi için hazırlanan ID. R, yeni hesaplamalar üzerinden bazı değişimleri beraberinde getirdi. Şu anda karşımızda duran Nissan GT-R projesi de Güney Afrika’da bir tırmanma yarışında limitleri zorlamaya çalışacak.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Teknik detaylar

Franco Scribante Racing ekibi tarafından özel olarak geliştirilen otomobilin sınırları test edeceği yerse Jaguar Simola Hillclimb olacak. Yarış için işin içerisine biraz çılgınlık formülünü katan geliştirme ekibi, GT-R’ın ön paneline de devasa bir kanat eklemeyi tercih ediyor. Bu kanadın aynı ebatlarda ön lip ile desteklendiği tasarım mimarisi içerisinde arka bölümde de kanat ve difüzörün devasa boyutlarını fark etmemek imkansız. Erişilecek yüksek hızlarda daha fazla yere basma kuvveti elde etmek amacıyla Nissan GT-R’a dahil edilen bu parçaların hemen hepsinde karbon fiber alaşımın hakim olarak kullanıldığını görüyoruz. Kaputun altındaki motoru bilgisayar üzerinde 2.200 beygire kadar güç verecek şekilde geliştirmeyi başaran mühendisler, işin asfalta yansıtılan tarafındaysa 1.600 beygirlik bir rakam vadediyor. Yaklaşık 3 hafta sonra gerçekleştirilecek olan denemenin ardından bu kızgın otomobili tekrar karşımızda göreceğiz.

İlginizi çekebilir

Nissan Altima kar canavarına dönüştü