reklamı kapat

POPÜLER

Volkswagen

Nürburgring yolcusu kalmasın; işte özel olarak hazırlanan Volkswagen ID. R detayları

Kısa süre içerisinde dünyanın en hızlı olmak için piste çıkan olan Volkswagen ID. R, özel optimizasyon sürecini artık geride bıraktı.

Hafta başında Nürburgring rekoru için hazırlanışıyla ilgili bilgilerini değerlendirme fırsatı bulduğumuz ID. R için beklenen gün yaklaşıyor. Yeşil Cehennem’de dünyanın en hızlısı olmak için mücadele edecek olan özel tasarımlı yarış otomobili, farklı koşullara uyum sağlamak zorunda. Son olarak Pikes Peak‘de rekoru ele geçirmeyi başaran ID. R’ın yükselti farkından ötürü gerçekleştirilmesi gereken değişiklikleri bugün itibarıyla tamamlanmış durumda. Mühendis ekibinin rakamlarıyla birlikte karşımıza çıkarttığı otomobil Volkswagen Motorsport için yepyeni bir kilometre taşı olacak.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Teknik özellikler

Otomobille ilgili teknik detayları paylaşan yarış departman sorumlusu François-Xavier Demaison, zor bir denemenin arifesinde olduklarının farkında. Verilen rakamlara baktığımızda ID. R’ın ortalamada 180 km/s hızla pist çevresini dolanacağını görebiliyoruz. Yapılan aerodinamik değişimlerle birlikte otomobilin düzlüklerde erişebileceği maksimum sürat 270 km/s dolaylarına kadar yükselebilecek. Ünitelerinin bir araya gelmesiyle birlikte 671 beygir güç ve 650 Nm tork değerlerine sahip olan Volkswagen ID. R, 0’dan 100’e 2,25 saniyede erişebiliyor. Aracın rekoru elde etmek adına NIO EP9’un 6 dakika 45 saniye ve 90 saliselik süreyi geride bırakması gerektiğini de belirtmeden geçmeyelim.

İlginizi çekebilir

NIO ES6