reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Samsung

100 milyondan fazla Samsung telefon güvenlik açığıyla satışa çıkmış

Güney Kore merkezli teknoloji devi Samsung, bugün telefon odaklı kötü ancak son kullanıcıya pek yansımamış bir haber ile gündemde yer alıyor.

İsrail merkezli Tel Aviv Üniversitesi araştırmacıları tarafından Samsung Galaxy S8, Galaxy S9, Galaxy S10, Galaxy S20 ve Galaxy S21 telefon modellerinde bir güvenlik açığı bulunmuş durumda. Bu güvenlik açığıyla beraber tam 100 milyondan fazla telefonun pazara çıkarıldığı aktarılıyor. Bu bakımdan çok geniş kapsamlı açığın telefonlardaki kriptografik anahtar depolama ile alakalı olduğu ve kötü niyetli kişilere telefonlarda saklanan bazı kilit verilere erişim imkânı tanıyabildiği aktarılıyor.

Sürecin tek olumlu yanı Tel Aviv Üniversitesi araştırmacılarının bu konuda Samsung’a bilgi vermesi ve açıkların yayınlanan güvenlik açıklarıyla kapatılmış olması. Açıklar spesifik olarak Samsung tarafından gönderilen 2021 Ağustos ve 2021 Ekim Android güvenlik güncellemeleri ile ortadan kaldırılmış.

Yapılan açıklamaya göre bu bulunan açıkların geniş çaplı olarak saldırı amacıyla kullanılması özelinde bir işaret bulunmuyor. Bu açıdan ortada son kullanıcı için aşırı kaygılandırıcı bir durum bulunmuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu ve benzeri güvenlik açıklarına karşı olarak telefonların mutlaka güncel tutulması hayati önem arz ediyor. Son gelişme hem güvenlik güncellemelerinin hem de ana sürümü güncellemelerinin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gözler önüne seriyor.

Samsung telefonlar yanında bu da ilginizi çekebilir: Geleceğin robotlarını dans ederken izleyin