reklamı kapat

POPÜLER

Samsung Galaxy A22

Samsung telefonlar ve ön yüklü uygulamaların oluşturduğu büyük risk

Samsung, rakipleri gibi telefonlarına birçok uygulama yüklüyor. İşte bu çoğu firmanın kendi geliştirdiği uygulamalar ciddi bir sorun yaratıyor.

Samsung telefonlarda ön yüklü olarak gelen uygulamalar, yapılan araştırmaya göre ciddi güvenlik açıklarına sahipler. Bu durum elbette kullanıcılar için kötü görünüyor.

Yapılan güncellemeler ile Android açıkları sürekli olarak kapatılıyor ancak uygulama temelli açıklar kişileri yine de riske atmaya devam ediyor.

Güvenlik araştırmacılarının raporuna göre yapılan inceleme sonrasında Samsung’un Galaxy telefonlardaki uygulama ve servislerinde 7 farklı kritik güvenlik açığı bulunmuş.

Bu açıkların kullanılarak kötü niyetli kişilerin SMS mesajlarını okuyabileceği aktarılıyor. Bu durum çoğu kişi için sorun olmayabilir ancak açıklar üzerinden telefonda zararlı kodların çalıştırılabileceği söyleniyor. İşte bu çok tehlikeli görünüyor.

Bu açıkları bulan Oversecured, bulduklarını henüz açık şekilde paylaşmıyor. Çünkü bunun milyonlarca Galaxy kullanıcısı için büyük bir risk oluşturacağı aktarılıyor.

Bu konuda Samsung ile görüşen firma, buldukların açıkların Samsung tarafından gönderilen güncellemeler (Nisan ve Mayıs 2021 güncellemeleri) ile kapatıldığını aktarıyor. Sürecin tek olumlu yanı bu oluyor.

Ancak yine de ortada büyük bir risk bulunuyor. Samsung henüz bu açıkların kullanıldığını görmediğini aktarıyor. Fakat firma bu konuda kesin konuşmuyor. Ayrıca ön yüklü uygulamalarda her zaman başka risklerin ortaya çıkma ihtimali de bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Samsung ya da başka bir üreticinin telefonunu kullanın, güncellemeleri her zaman yapın

Bunu hep söylüyoruz. Sadece işletim sisteminin güncellemelerini değil, Play Store’dan uygulama güncellemelerini de düzenli olarak yapmanızı tavsiye ediyoruz.

Çünkü maalesef bilişim dünyasında kişisel güvenliği sağlamak için güncellemeleri düzenli olarak yapma dışında elimizden başka bir şey gelmiyor.

İnternete bağlı her cihaz her zaman bir saldırı tehditi altında yer alıyor. Bunlardan yüzde 100 kurtulmak mümkün değil. Ancak güncel kalarak birçok sorunu haberiniz dahi olmadan ortadan kaldırabilirsiniz.

Not: Görsel temsilidir.

İlginizi Çekebilir

Türkiye ihtimalli Xiaomi Mi 11 Ultra’nın içindeki detaylara bakın