reklamı kapat

POPÜLER

Samsung’un işletim sisteminde ciddi güvenlik açıkları keşfedildi

Teknoloji devlerinin geliştirdiği uygulamalarda bile bazen irili ufaklı açıklar veya hatalar bulunabiliyor. Genelde sayıları bir elin parmağını geçmeyen bu sorunlar şirket tarafından hızlıca tespit edilip gideriliyor. Hiçbir açığın bulunmadığı bir uygulama geliştirmek ise neredeyse imkansız. Fakat belirtilenlere göre Samsung’un işletim sistemi Tizen’in açıklarının sayısı kabul edilebilir düzeyin çok daha üstünde. 

Güvenlik araştırmacısı Amihai Neiderman’in yayınladığı bilgilere göre Tizen’in kodlamasında ciddi sorunlar bulunuyor. İşletim sisteminde toplamda 40’tan fazla kritik güvenlik açığının bulunduğu belirtiliyor. Bu açıklar o kadar tehlikeli ki, bir cihazın kontrolünün tamamen kötü niyetli kişilerin eline geçmesine bile neden olabileceği söyleniyor. Hacker’lar bu açıkları kullanarak Tizen’in uygulama mağazasına giriş yapabiliyor veya cihaza zararlı bir yazılım yükleyebiliyor. Zararlı yazılımın yüklenmesinin ardından cihaz artık uzaktan kontrol edilebilir hale geliyor ve cihaz içerisindeki önemli bilgiler kötü niyetli kişilerin eline geçebiliyor.

Samsung son yıllarda Tizen işletim sistemine hiç olmadığı kadar ağırlık veriyor. Giyilebilir cihazlardan televizyonlara ve nesnelerin interneti cihazlarına kadar her alanda Tizen işletim sistemini kullanan teknoloji devi, akıllı telefonlarda da yavaş yavaş bu işletim sistemini yaygınlaştırmayı hedefliyor. Fakat eğer araştırmacının paylaştığı verilerde doğruluk payı varsa Samsung’un güvenlik konusunda önemli adımlat atması gerekecek gibi görünüyor.

İLGİLİ HABERLER