reklamı kapat

POPÜLER

Tizen 3.0, Samsung Z4 ile birlikte sürpriz yapabilir

01 Mayıs 2017

Samsung’un işletim sistemi yeni cihazlarla birlikte gelişmeye devam ediyor. Beklenenin gerisinde kalan sistemin son versiyonu ve Z4 ile ilgili son bilgiler umut verici.

Samsung Galaxy S8 ve S8+’ın tanıtım etkinliğinin gerçekleştirilmesi ve satışların başlamasının ardından Samsung cephesinde rota yeni projelerin geliştirme süreçlerine çevrildi. Markanın önünde yakın planda yeni nesil Note modeliyle birlikte kendi işletim sistemi Tizen’in yeni versiyonu ve Z4 modeli var. Akıllı saat dışında Samsung’un telefon, televizyon ve beyaz eşyalarında da aktif şekilde kullanmayı amaçladığı Tizen’in 3.0 versiyonunun Z4 ile birlikte önemli destekleri sunması bekleniyor. Peki Üzerinden zaman geçmesine karşın halen bekleneni veremeyen Tizen’in yeni versiyonuyla ilgili son bilgiler neler?

Günümüze kadar ortaya çıkan sızıntılar doğrultusunda yeni Tizen versiyonunun donanım bazında daha çok destek sağlayacağını söylemek mümkün. Ortaya çıkan önemli gelişmeler arasında mobil oyunlarda daha iyi kullanıcı deneyimi vadeden Khronos API Vulkan ile birlikte çok daha akıcı bir internet kullanımı sunan Crosswalk ve 64 bit Intel ve ARM destekleri var. Tabii ki sunulan bu desteklerin hepsinin ilk adımda yeni Z4’te gelmesini beklemiyoruz. “Android’in sonunu getirebilir” ifadesiyle yola çıkılan Tizen’in her geçen gün biraz daha iyileştiğini ve geliştiğini görsek de işin yine güvenlikte, uygulama geliştiricilerinde ve çeşitliliğinde bittiğini belirtmek gerekiyor. Bir zamanlar piyasanın en hakim üreticilerinden olan BlackBerry gibi bir devi tahtından eden uygulama eksikliğinin Tizen’de yakın zamanda aşılması ve arayüz olarak iyileşmesi durumunda Samsung’un bu alanda bir adım öne geçebileceğini söylemek o zaman mümkün olabilecek.

Yakın dönemde tanıtılması gereken Z4 için günümüzde telaffuz edilen değerlere baktığımızda 1GB RAM, 8GB dahili hafıza, 5 inçlik HD AMOLED ekran, çift sim kart desteği, flaş destekli ön kamera ve 2.050 mAh‘lık batarya gibi değerlerle karşılaşıyoruz. Fiyat/performans kategorisinde yer aldığını bildiğimiz Samsung Z ailesinin bu donanımları Tizen 3.0 ile nasıl kombin edeceği de cihazın başarısıyla doğru orantılı olacak. Tizen’in gelişimine sahne olan Z serisinin detayları önümüzdeki günlerde netlik kazanacak.

YORUMLAR