reklamı kapat

POPÜLER

iOS 16 konsepti
iOS 16
iOS 16

iOS 16 konsepti gün ışığına çıktı; işte beklenen yenilikler

iOS 15 işletim sisteminin tanıtılmasının ardından gözler iOS 16 güncellemesinde sunulacak yeniliklere çevrildi.

Güncellemeyle ilgili bir konsept çalışma paylaşıldı. 9to5Mac internet sayfası tarafından paylaşılan görsellerde güncellemedeki yenilikler göze çarpıyor.

Konsept çalışmada etkileşimli widget’lar yer alıyor. Kullanıcılar bu sayede widget’ları kolayca boyutlandırabiliyor. Ev ve sesli notlar uygulamalarındaki etkileşimli widget’lar sayesinde kullanıcılara kullanım kolaylığı sunuluyor. Daha gelişmiş Siri deneyimi de konsept çalışmada karşımıza çıkıyor. Siri hem Handoff hem de AirPlay ile uyumlu bir şekilde çalışıyor. Fotoğraflar uygulamasındayken ”Hey Siri bu fotoğrafları televizyonda göster” komutu verildiğinde Siri bu işlemi gerçekleştirebiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

iOS 16 ne zaman tanıtılacak?

Uygulama arşive sekmesinin konsept çalışmada ana ekrana taşındığını görüyoruz. Kullanıcılar bu sayede diledikleri uygulamalara daha hızlı bir şekilde ulaşabiliyor. Arka plan sesleri özelliği iOS 15’te yer alsa da bu özellik erişebilirlik ayarlarında bulunuyor. iOS 16 konseptinde ise bu özelliğe daha kolay bir şekilde ulaşılabiliyor. App Store’da beyaz gürültü uygulamaları yer alsa da bu sesler mevcut işletim sisteminde bulunmuyor. iOS 16 konseptinde beyaz gürültü uygulamasının Apple ekosistemine dahil ediliyor. iOS 16 güncellemesinin önümüzdeki yılın haziran ayında gerçekleşecek Dünya Geliştiriciler Konferansı’nda tanıtılması bekleniyor.

Haberde kullanılan görseller 9to5Mac sayfasından alınmıştır

İlginizi Çekebilir

Xiaomi Mi 11 Ultra’nın içindeki detaylara bakın