reklamı kapat

POPÜLER

13 yaşındaki öğrenci, nükleer füzyon tepkimesi gerçekleştiren en genç insan oldu [Video]


13 yaşındayken neler yaptığınızı hatırlıyor musunuz? Büyük olasılıkla oyun ve oyuncak peşinde koşturup ders çalışmak dışında bir uğraşınız yoktu. 13 yaşındaki Jamie Edwards ise ilgi alanlarını kendi yaşındaki diğer çocuklara kıyasla çok farklı bir boyuta taşımış gibi görünüyor, zira kendisi geçtiğimiz günlerde nükleer füzyon tepkimesi gerçekleştiren en genç insan unvanını aldı.

Nükleer reaksiyonun yıllardır ilgisini çektiğini belirten Jamie, rekorun önceki sahibi olan 14 yaşındaki Taylor Wilson’ın haberlerini gördükten sonra bu rekoru kendi kırmaya karar vermiş. Amacı doğrultusunda öncelikle üniversite laboratuvarlarından yardım isteyen ancak beklediği ilgi ve yardımı göremeyen Jamie, sonunda gerekli bütçe ve destek için okul müdürü Jim Hourigan’ı ikna etmeyi başarmış.
edwards2
Hourigan’ın girişimleriyle 3 bin sterlinlik bir fon temin edildikten sonra reaktörün inşa edilmesi yaklaşık 5 ay sürmüş ve birkaç gün önce tamamlanmış. Geçtiğimiz salı günü “radyasyon kontrollü” bir sınıfta yürütülen tepkime deneyinin başarıya ulaşmasıyla, 14 yaşına girmesine bir hafta kalan Jamie bu reaksiyonu gerçekleştiren en genç insan rekorunu ucu ucuna da olsa kırmayı başardı.

VİDEO