reklamı kapat

POPÜLER

136 kilometre menzil sunan dünyanın en güçlü katlanabilir elektrikli bisikleti: MOAR [VİDEO]

MOAR, sahip olduğu değerler ve yapısıyla segmentinin en iddialı modellerinden bir tanesi olarak ön plana çıkıyor.

Elektrikli motorlara sahip ulaşım ünitelerinde her geçen gün yeni bir perdeyle karşılaşmaya devam ediyoruz. Otomobiller ve motosikletlerin yanı sıra bisikletlerde de yavaş yavaş çeşitlenmeye başlayan elektrik motorlu versiyonlar üreticilerin eğilimiyle beklenenden de kısa süre ciddi seviyeye gelmiş durumda. Özellikle metropollerde kompakt ve katlanabilir yapıya sahip bisiklet modelleri kullanıcılar için oldukça cazip duruma geldi. MOAR sunduğu menzil ve güç değerlerinin yanında katlanabilir yapısıyla son zamanlarda karşımıza çıkan en etkileyici projelerden bir tanesi.


Lastiklerinin yapısı sayesinde off-road şartlarında bile üstün kullanıcı deneyimi vadeden MOAR’da profesyonel süspansiyon sistemine yer veriliyor. 6061 serisi alüminyum gövdeye sahip olan bisikletler bu sistem yapısı ve disk frenleri sayesinde adeta bir otomobildeki kullacı deneyimini vadediyor. Sun/Fun, 24/7 ve Rapt olmak üzere üç farklı versiyonda satışa sunulan MOAR’ın ağırlık değeri versiyonlara göre değişilik gösteriyor. Yaklaşık 31 kilogramdan başlayan bataryasız ağırlık kriteri maksimum 32,5 kilograma kadar yükseliyor. Bataryaların eklenmesiyle birlikte toplam ağırlık değeriyse 37,5 kilograma kadar çıkabiliyor.


MOAR’ın bataryaları da üç farklı versiyona göre çeşitlilik gösteriyor. Sun/Fun’da 48V 10Ah, 24/7’de 48V 13Ah Rapt versiyonunda ise 48V 17Ah‘lık bataryalar sunuluyor. Bataryaların seviyeleri farklı olduğu için her versiyonun sunduğu menzil değeri de haliyle farklı. Bu değerleri sizlerle paylaşmadan önce en düşük versiyonda bile sunulan menzil değerinin gerçekten tatmin edici olduğunun altını çizmemiz gerekiyor diyelim ve menzil değerlerini sizlerle paylaşalım:

MOAR Sun/Fun – En az 48 en fazla 80 kilometre – batarya şarj süresi: 5-6 saat, hızlı şarj ile 2-3 saat
MOAR 24/7 – En az 64 en fazla 104 kilometre – batarya şarj süresi: 6-8 saat, hızlı şarj ile 3-4 saat MOAR Rapt – En az 80 en fazla 136 kilometre – batarya şarj süresi: 6-8 saat, hızlı şarj ile 3-4 saat


MOAR’ın elektrik motoru ayağında 500W ve 750W olmak üzere iki farklı seçenek sunuluyor. Sun/Fun ve 24/7 versiyonunda 500W’lık 60 Nm tork üreten elektrik motoru görev yaparken Rapt versiyonunda 750W’lık motora yer veriliyor. Bu seçeneğin ayrıca 160 Nm gibi etkileyici bir tork değeri var. MOAR’ın geliştirme ekibi daha güçlü bir motor seçeneğine yer vermesine rağmen modellerin maksimum sürat değerini güvenlik gerekçesiyle saatte 30 kilometrede elektronik olarak sınırlamış. Bisikletin vites kısmındaysa Shimano’nun geliştirdiği yedi sekiz ve dokuz basamaklı (Rapt versiyonuna özel) bir mekanizma kullanılıyor.


Teknik değerlerinin ardından MOAR’ın üzerinde bulundurduğu donanımlarına ve genel özelliklerine baktığımızda öncelikle su geçirmez yapıya olması gözümüze çarpıyor. Üzerinde sinyal dahil olmak üzere far grubu da bulunan modelin bataryasını arka tekerleğin üzerine sadece kaydırarak takmak mümkün. MOAR’da kullanıcısına sürüş sırasında yardımcı olan bir de pedal asistan sistemi sunuluyor. Bu asistan belli bir hızda devam eden sürüşlerde hızın korunmasında, maksimum menzil değerinin yakalanmasında kullanıcıya yardımcı oluyor. Ekonomi ve spor modlarında beş farklı seviyesi bulunan asistan kullanıcının o anki sürüş karakterine göre bisikleti senkronize de edebiliyor. Kullanıcı, sistemi gidonlar üzerine yerleştirilmiş panellerden ve LCD ekrandan takip edebiliyor. Dünyanın en güçlü elektrikli bisikletin olmasının yanı sıra yetenekleri ve özellikleriyle de dikkatimizi çeken MOAR, Indiegogo’daki resmi sayfası üzerinden 999 dolardan başlayan yurt dışı fiyatıyla satışa sunuluyor. Eğer modeller ilginizi çektiyse projenin resmi sayfasına buradan ulaşıp aklınızdaki diğer sorulara da yanıt bulabilirsiniz.

VİDEO