reklamı kapat

POPÜLER

super computer

145.000 çekirdekli ve ARM tabanlı dünyanın en güçlü süper bilgisayarı [Video]

HP Enterprise, ARM işlemcisiyle dünyanın en güçlü süper bilgisayarını tanıttı. Hewlett Packard Enterprise (HPE)’nin imzasını taşıyan süper bilgisayar, 2.600 çift çekirdek ARM işlemcisiyle bugüne kadar geliştirilen en güçlü süper bilgisayar olarak karşımıza çıkıyor.

ABD’nin nükleer stoğuyla başa çıkmak için tasarlanan bilgisayarda 145 binden fazla çekirdek bulunuyor. Piyasada bulunan en gelişmiş bilgisayarla kıyasladığımızda bu bilgisayardan yüzde 33 daha hızlı işlem yapabilen HP’nin yeni harikası 2,3 petaflop performans sunuyor. Nvidia, paralel bilgi işlem grafik kartlarıyla güçlendirilen yeni minyatür süper bilgisayarlarla meşgulken, HPE tamamen çift işlemcili ARM sunucularından oluşan yeni bir tasarım üzerinde çalışıyor. Yeni Astra sistemi, 145.000’den fazla işlem çekirdeğinden oluşuyor ve belleğini ele almak için çok daha verimli bir yol sunuyor. HPE’nin süper bilgisayarının 22 çekirdekli IBM işlemciye ve 27 binden fazla Nvidia Tesla V100 grafik işlemcisinin yer aldığı Astra’yı geride bırakamadığını da belirtmekte yarar var.

Gelecek süper bilgisayarlara emanet

HPE tarafından geliştirilen süper bilgisayar Astra’nın ilk olarak 2017 yılında tanıtıldığını söyleyelim. Astra, Sandia Ulusal Laboratuvarları’nda kullanılacağını da belirtelim.

Video