reklamı kapat

POPÜLER

Tesla

Tesla, çok güçlü “Dojo” süper bilgisayar sistemini tanıttı

Elektrikli otomobil pazarının lider ismi Tesla, bugün düzenlediği etkinlik kapsamında gerçekten çok güçlü “Dojo” süper bilgisayar sistemini tanıttı.

Tesla biliyorsunuz yapay zeka konusunda büyük önem veriyor. Firmanın araçları yapay zeka üzerinden otomatik pilot konusunda çok güçlü altyapılar taşıyor. İşte bu altyapıların daha güçlü hale getirilmesi ve eğitimin hızlanması için güçlü bilgisayar sistemlerine ihtiyaç bulunuyor.

Tam da bunun için firma uzun zamandır Dojo isimli bir süper bilgisayar geliştiriyordu. Alanda merak edilen Dojo için tam anlamıyla resmi duyuru bugün yapıldı. Aşağıdaki insansı robot sonrasında tanıtılan süper bilgisayar, elbette çok ses getirdi.

Firmanın açıklamasına göre Dojo, söz konusu yapay zeka eğitimi olduğunda dünyanın en hızlı sistemi konumunda bulunuyor. Bu süper bilgisayarın merkezinde D1 adı verilen, firmanın kendi içinde geliştirdiği ikinci çipi yer alıyor. Teknik verileri aşağıda yer alan çip, 7 nm üretim sürecinden çıkıyor.

Önümüzdeki yıl operasyonel hale geleceği ve ihtiyaca bağlı olarak tek başına 362 teraflops güç sunan D1 çip üzerinden büyütülebileceği aktarılan süper bilgisayar, ExaPod adı verilen ortak kurulumda (3 bin D1 ile) ExaFlop işlem seviyesine geride bırakabilecek. Bu gerçekten inanılmaz bir işlem gücü anlamına geliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Tesla, daha önce de bir süper bilgisayar duyurusu yapmıştı

Geçtiğimiz ay dünyanın en güçlü 5. süper bilgisayarını geliştirdiğini duyuran firma, bunu da direkt olarak otomatik pilot sistemini geliştirmek için kullanacak.

Toplam 5.760 GPU‘dan oluştuğu aktarılan süper bilgisayar, ne zaman gerçekten kullanıma alınacak şimdilik bilinmiyor. Ancak şirketin alandaki çalışmaları gerçekten inanılmaz görünüyor.

Şu an pazarın belki de en gelişmiş otomatik pilot sistemleri Tesla araçlarda yer alıyor. Firma artık bu sistem için radar dahi kullanmıyor. Sadece kamera ile otonom sürüş elde ediliyor.

İlginizi Çekebilir

Google’ın deprem algılama sistemi Türkiye’de de açıldı