reklamı kapat

POPÜLER

Karsan Atak Electric

Karsan Atak Electric “Barselona-Madrid” testinde ilkler arasına girdi

Özel bir etkinlik kapsamında Barselona-Madrid arası yolculuğa çıkan Karsan Atak Electric, kendi alanında bir ilk oldu.

Toplu taşıma sistemleriyle kentlere modern ulaşım çözümleri sunan ve Avrupa’nın birçok noktasında elektrikli araçlarıyla hizmet sunan Karsan, bu süreçte adını duyurmaya devam ediyor. İspanya’da gerçekleşen bir roadshow ve pilot test sürüşü etkinliğinde yer alan Karsan Atak Electric, Barselona-Madrid şehirleri arasındaki 600 km’lik bir güzergahta test edildi. Elektrikli otobüslerin uzak mesafelerde operasyonel, lojistik ve teknik düzeyde uygulanabilirliğinin ölçümlendiği pilot test sürüşünde Atak Electric’in farklı segment olan şehirlerarası otobüs sınıfında da başarılı performansıyla beğeni kazandığı paylaşılan bilgiler arasında.

Karsan Atak Electric karbon salınım hedeflerine ulaşılmasında önemli destekçiler arasında

Elektrikli mobilite şarj çözümleri sağlayıcısı Circontrol ve Karsan İspanya bayisi e-BusKar’ın birlikte düzenlediği bu test etkinliğiyle, Barselona – Madrid arası Atak Electric sayesinde ilk kez elektrikli bir otobüsle seyahat edilmiş oldu. Atak Electric ile teknik, operasyonel ve lojistik açılardan başarılı sonuçlar veren test etkinliği; aynı zamanda elektrikli bir şehir otobüsünün, iyi bir planlamayla uzun seyahatlerde hedefe varabileceğini de gösteriyor.

Uzun mesafeli yolculuklarda şarj istasyonu noktalarının belirlenmesi ve güzergah esnasında oluşabilecek ihtiyaçların tespiti gibi çalışmaların yapıldığı test kapsamında, ilk olarak Barselona-Madrid arasındaki rota belirlendi. Sabadell’de sabah başlayan yolculuk; Atak Electric’in aynı gün akşam Madrid’e ulaşmasıyla toplam 14 saat sürdü. Yolculuk boyunca şarj için Lleida, Zaragoza ve Guadalajara’da olmak üzere 3 kez mola verildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Karsan Atak Electric’nin bataryalarını şarj etmek için ise Circontrol şirketi tarafından üretilen ve lansmanından bu yana dünya çapında 3.500 adedi geçen “Raption 50” model hızlı şarj cihazları kullanıldı. 300 kilometre menzile sahip olan 52 kişi kapasiteli Karsan Atak Electric, bu yolculuğu 220 kWh gücündeki elektrikli motoruyla sessiz bir şekilde, molalar dışında duraksama ihtiyacı olmaksızın tamamladı. Böylelikle günde ortalama 200-250 km arası yol kat eden ve yılda yaklaşık 56 ton CO2 emisyon salınımı gerçekleştiren dizel motorlu şehir içi otobüsler yerine elektrikli otobüslerin kullanılmasının, sıfır emisyon hedefinde taşıdığı önem ve Avrupa yolcu taşımacılığı için olan gerekliliği de gözler önüne serildi.