reklamı kapat

POPÜLER

Karsan Atak Electric

BMW ortaklığıyla güncellenen elektrikli otobüs; Karsan Atak Electric

Elektrikli ürün gamının yeni üyesi olarak tanıtılan Karsan Atak Electric, Almanya’nın Münih kentindeki etkinlikle ilk kez dünyanın beğenisine sundu.

Geçtiğimiz süreçte sevilen modeli Jest‘i elektrikli olarak sunmaya başlayan Karsan, geliştirme süreçlerini BMW i departmanıyla yürütmeye devam ediyor. Bu birlikteliğin yeni oyuncusu olarak Almanya’da sahneye çıkarılan Karsan Atak Electric, aynı dönem içerisindeki ikinci elektrikli model olarak kayıtlata geçecek. 220 kWh‘lık batarya paketi üzerinden sunulan hızlı şarj teknolojisi sayesinde 300 kilometreye kadar menzil sunabilen elektrikli otobüs, bu sayede kullanışlılık bakımından da hiç fena sayılmayacak seviyelerde.


Karsan Atak Electric özellikleri

Atak Electric menzil değerinin yanında ihtiyaçları gereği oldukça yüksek seviyelerde rakamlara üreten bir elektrik motoruna sahip. Nitekim performans verilerine baktığımızda 230 kWh motor gücü ve 2.400 Nm tork verilerinin elde edildiğini görebiliyoruz. BMW tarafından geliştirilen beş adet 44 kWh bataryalarla toplamda 220 kWh batarya kapasitesi bulunan Atak Electric, alternatif akımlı şarj üniteleriyle 5 saatte, hızlı şarj üniteleriyle de 3 saatte tam şarj olabiliyor. Enerji geri kazanımı sağlayan rejeneratif fren sistemi sayesinde bataryalar yüzde 25’e kadar kendi kendini de şarj edebiliyor. BMW bataryaları için 4 yıl ve 200.000 km’ye kadar pil garantisi sağladıklarını belirten Karsan CEO’su Okan Baş, otobüsün ağustos ayından itibaren seri üretimine başlayacaklarının da altını çizdi. Bir öncekine göre tamamen yenilenen ön ve arka yüze e sahip olan Atak Electric’te; led gündüz farları, 10,1 inçlik multimedya dokunmatik ekranı, tamamen dijital 12,3 inçlik gösterge paneli, anahtarsız çalıştırma, elektrik kontrollü havalı süspansiyon sistemi gibi donanımlar öne çıkıyor. Otobüs toplamda 52 kişilik yolcu kapasitesine sahip olacak.

İlginizi çekebilir

Volvo sürücüsüz kamyon göreve başlıyor