reklamı kapat

POPÜLER

BMW ortaklığıyla geliştirilen Karsan Jest Electric test sonuçlarıyla göz doldurdu

BMW i departmanın mühendisleri tarafından gerçekleştirilen testlerde Karsan Jest Electric, teknik özellikleriyle günümüz beklentilerini karşılıyor.

Advertisement

Yerli üretici Karsan’ın BMW ile elektrik motorlu araçlar için gerçekleştirdiği tedarik anlaşmasının ilk ürünü olan Karsan Jest Electric, Almanya’nın Münih şehrinde bulunan Maisach pistinde mühendisler tarafından test edildi. Karsan Jest Electric, burada yapılan kapsamlı testler sonucunda BMW yetkilerinin olumlu değerlendirme sonuçlarıyla dikkat çekmeyi başardı. Bursa’da yer alan iki fabrikasında çağın mobilite ihtiyaçlarına uygun ulaştırma çözümleri sunan yerli üretici Karsan, kısa süre içerisinde Amerika başta olmak üzere diğer ülkelerde de faaliyet göstermeyi amaçlıyor. Karsan Jest Electric’te kullanılan BMW i teknolojisiyle günümüz şartlarına cevap verebilecek seviyede olduklarını dile getiren Karsan Ticari İşler Genel Müdür Yardımcısı Muzaffer Arpacıoğlu, Almanya’da taşımacılık yapan şirketlerle de çeşitli görüşmeler yaptıklarını dile getirdi.

Seri üretim için zaman kaybedilmeyecek

Karsan Jest Electric’in, Hannover Fuarı’nda sergilendikten hemen sonra seri üretime geçeceğinin müjdesini de veren Arpacıoğlu, “Kısa süre önce başlattığımız road show kapsamında Karsan Jest Electric, Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden de seri üretime geçmeden sipariş almaya başladı. Bu kapsamda, Portekiz’den 2 adet, Slovakya’dan ise 1 adet siparişi aldık.” dedi. BMW üretimi elektrikli motoruyla 170 beygir güç ve 290 Nm tork değerlerine sahip olan Jest Electric, 33 ve 66 kW-saat’lik bataryalarla 165 kilometreye kadar menzil sunabiliyor. Şarj kısmında geleneksel kaynaklar üzerinden 8 saatte tam dolumun mümkün olduğu minibüs, hızlı şarj istasyonlarındaysa yaklaşık 1,5 saatte şarj olabiliyor.

Enerji geri kazanımı sağlayan rejeneratif fren sistemi sayesinde bataryalar yüzde 25 oranında kendi kendini de şarj edebilen Karsan Jet Electric’in altyapısında dört tekerlekte de bağımsız süspansiyon sisteminin kullanılıyor olması konforlu seyahat açısından altı çizilmesi gereken detaylardan bir tanesi. Kokpitinde 10,1 inç büyüklüğünde multimedya ekran ve tamamen dijital gösterge paneliyle gelen modelin donanımları arasında anahtarsız giriş ve Wi-Fi uyumlu altyapı gibi destekler de var.