reklamı kapat

POPÜLER

kedi kapısı

Ölü hayvan sorununu çözecek yapay zeka destekli kedi kapısı [Video]

Birçok kedi sahibinin sık sık yaşadığı bir soruna Amazon mühendisi yapay zeka destekli kedi kapısı ile çözüm bulmayı başardı.

Kediler, nedeni tam kesin olarak bilinmiyor olsa da özellikle gece saatlerinde evlerine ölü ya da ölmemiş kuş / fare gibi canlılar getirebiliyor. Bu da tahmin edebileceğiniz üzere kişilerin hiç ama hiç hoşuna gitmiyor. Çünkü birçok kedi avlarını direkt olarak sahiplerinin yataklarına kadar çıkarıyor. Bazı kaynaklar bunu “kediler sahiplerine hediye getiriyor” olarak değerlendiriyor. Ancak bu çok olası değil. Bu hareketin arkasında özellikle dişi kedilerin yavrularını besleme ve onlara “yaralı canlılar” ile avlanmayı öğretme dürtüsünün yer aldığı tahmin ediliyor. İçgüdüsel olarak gerçekleşen ve hiç avlanma ihtiyacı olmayan ev kedilerinde dahi görünen bu durum, birçok kedi sahibini canından bezdiriyor. Bu durumun arkasında kedileri bizi avlama konusunda eğitme amacının olduğunu söyleyenler dahi bulunuyor. Bu istemeyen duruma çözümü ise bir Amazon mühendisi bulmuş durumda. Binlerce farklı fotoğraf ile eğitilen bir yapay zeka kullanan Ben Hamm, burada Amazon Deeplens kamera ve Arduino destekli bir kilit geliştirmiş. Eğitimi üzerinden kedinin eve avıyla dönüp dönmediğini belirleyen sistem, kedinin ağzında bir av görürse kedi kapısını kilitliyor, böylece avın evin içerisine sokulması önleniyor.

kedi kapısı

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu kedi kapısı satışa çıkarsa büyük ses getirir

Evet maalesef henüz karşımızda ticari olarak satışa çıkmış bir ürün bulunmuyor. Tanıtımını direkt olarak yukarıda izleyeceğiniz bu ürünün, bu alanda çalışan bir firma ile önümüzdeki dönemde gerçeğe dönmesini umut ediyoruz.