reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

MarsCat robotik robot kedi

Akıllı özellikleriyle sizi şaşırtacak robot kedi MarsCat [Video]

Robot evcil hayvanlar hayatımızda bir ilk değil. Özellikle hayli gelişmiş robot köpekler çok sevimli dahi duruyor. Peki ama ya robotik kediler?

Advertisement

Robotik evcil hayvanların geçmişi 90’lara hatta öncesine dahi uzanıyor. Robot köpekler bu alanda en popülerler arasında yer alırken zaman zaman farklı denemeler de görüyoruz. Kediler ise bu teknolojide ara sıra denense de bu şekilde karşımıza sık sık çıkan türlerden değil. Yine de MarsCat bunu tekrar denemeye hazır görünüyor. Bir Kickstarter projesi olan MarsCat, size biyonik bir kedi sunmayı amaçlıyor. Elephant Robotics tarafından geliştirilen kedi evdeki dostunuzun da kafasını karıştıracağa benziyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
robotik kedi
robot kedi

Robot kedi neler yapabiliyor?

MarsCat gerçek kedinizi taklit edecek şekilde tasarlanmış. Dokunuşlarınızı hissedebiliyor, sesinizi duyabiliyor, yüzünüzü görebiliyor ve oyuncaklarla oynayabiliyor. Bir kedi gibi esneyebilen MarsCat, kediler kadar yetenekli olmasa da ufak tefek eşyaları masadan atabilecek kadar gelişmiş. Dört çekirdekli Raspberry Pi’den güç alan kedi ise gerçeği kadar esnek değil elbette. O robotik histen kurtulmak pek mümkün olmuyor.

Farklı kedi seslerine sahip olan MarsCat’in verdiği tepkileri çıkardığı seslerden anlamak mümkün oluyor. Sesinizi tanıyabilen kedi ise adını öğrenip komutlara uyabiliyor. Örneğin çağırdığınızda yanınıza gelebiliyor. Mesafe farkının bilincinde olan MarsCat aynı zamanda bir kedi gibi kişilik geliştirebiliyor. Daha da iyisi, açık kaynaklı olduğu için değişime ve gelişime açık. Elephant Robotics, MarsCat’in eğitim ve araştırma alanlarında da kullanılabileceğini kaydediyor. Dört farklı renk seçeneği sunan MarsCat, 6.800 mAh’lik bir pille geliyor. Aktif hareket halinde 2 saatlik kullanım süresi sunan pil, normal kullanımda 5 saatlik bir güç sağlayabiliyor. Bu bir parça donuk robot kedi Kickstarter üzerinden 650 dolardan başlayan fiyatlarla satışta. Mart 2020’de kullanıcılara gönderilecek olan ürünün evdeki dostunuzun yerini dolduramayacağını ise kesin olarak söyleyebiliriz.