reklamı kapat

POPÜLER

Tesla süper bilgisayar

Tesla, dünyanın en güçlü 5. süper bilgisayarını duyurdu

Elektrikli otomobil pazarının lider ismi Tesla, önemli bir adım daha attı. Firma dünyanın en güçlü 5. süper bilgisayarını duyurdu.

Tesla biliyorsunuz yapay zeka konusunda büyük önem veriyor. Firmanın araçları yapay zeka üzerinden otomatik pilot konusunda çok güçlü altyapılar taşıyor.

İşte bu altyapıların daha güçlü hale getirilmesi ve eğitimin hızlanması için güçlü bilgisayar sistemlerine ihtiyaç bulunuyor.

Tesla’nın araçlarında çok güçlü sistemler var ancak firmanın genel olarak toplu veri işlemeye de ihtiyacı bulunuyor. Bunun için firma Dojo isimli bir süper bilgisayar geliştiriyor.

Ancak daha Dojo tam olarak kullanıma girmeden firmanın bir de gelecek süper bilgisayarı ortaya çıktı. Dünyanın en güçlü 5. süper bilgisayarını geliştirdiğini duyuran firma, bunu direkt olarak otomatik pilot sistemini geliştirmek için kullanacak.

Toplam 5.760 GPU‘dan oluştuğu aktarılan süper bilgisayar, ne zaman gerçekten kullanıma alınacak şimdilik bilinmiyor. Ancak şirketin alandaki çalışmaları gerçekten inanılmaz görünüyor.

Şu an pazarın belki de en gelişmiş otomatik pilot sistemleri Tesla araçlarda yer alıyor. Firma artık bu sistem için radar dahi kullanmıyor. Sadece kamera ile otonom sürüş elde ediliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Tesla imzalı yeni otomobiller inanılmaz güçlüler

Geçtiğimiz hafta içerisinde lansmanı yapılan Tesla Model S Plaid, biliyorsunuz dünyanın içerisinde gerçek anlamda oyun oynanabilen ilk seri üretim otomobil modelin konumunda yer alıyor.

Bunun arkasında ise AMD yer alıyor. Model S Plaid içerisinde tam 10 terapflop (PS5 ile kağıt üstünde aynı güç) gücünde bir merkezi eğlence sistemi yer alıyor ve bununla The Witcher 3 ile Cyberpunk 2077 oynanabiliyor.

Araçtaki 17 inç ekranda Cyberpunk 2077 çalışırken yayımlanmış videolar bulunuyor ve Elon Musk’a göre araç 60 fps seviyesinde bir oyun deneyimi sunuyor.

Computex 2021 kapsamında yapılan duyuru ile araçta AMD Ryzen CPU ile AMD RDNA 2 GPU‘nun bir araya geldiği biliniyor. Burada direkt olarak Navi 23 isimli otomobile özelleştirilmiş özel bir GPU’nun adı geçiyor. Bunun temelinde ise dizüstülere özel  6600M’in yer aldığı düşünülüyor.

İlginizi Çekebilir

Google’ın deprem algılama sistemi Türkiye’de de açıldı