reklamı kapat

POPÜLER

Summit süper bilgisayar
Summit süper bilgisayar

Lider değişti; işte saniyede 200 katrilyon işlem kapasitesine sahip dünyanın en yeni ve güçlü süper bilgisayarı

Bilimsel araştırmalar için olmazsa olmaz süper bilgisayar modelleri, sürekli bir rekabetin merkezinde bulunuyor. Gelişmiş ülkeler büyük bütçeler ayırarak dünyanın en güçlü süper bilgisayarına sahip olmak için çalışıyor. İşte burada karşımıza yeni bir lider çıkıyor.

Şimdiye kadar dünyanın en güçlü süper bilgisayarı listesinin en başında Çin üretimi Sunway TaihuLight yer alıyordu. Kısa süre önce bu değişti ve Amerika Birleşik Devletleri “Summit” ismli yeni süper bilgisayar ile liderliği eline aldı. Sunway TaihuLight 93 petaflops işlem kapasitesine sahipken, Summit bunu tamı tamına 20o petaflop seviyesine çıkartıyor. Bunun saniyede 200 katrilyon hesaplama anlamına geldiği söylenirken, sistemin teknik detayları gerçekten hayranlık veriyor. İlk olarak süper bilgisayar 4.608 adet sunucudan oluşuyor. İki tenis kortu kadar büyük bir alana kurulan sistem, 9 binden fazla 22 çekirdekli IBM Power9 işlemci, 27 binden fazla Nvidia Tesla V100 GPU kullanıyor. Soğutma için her dakika 15 bin litre kadar su kullanan süper bilgisayar, tam 8.100 eve yetecek kadar enerji harcıyor. Sağlıktan, fiziğe ve küresel ısınmaya kadar birçok simülasyon odaklı çalışmaya güç verecek bilgisayar, hali hazırda da çalışır durumda. Yapay zeka ve makine öğrenme konusunda da öne çıkan süper bilgisayar, sınırları zorlama kavramını sonuna kadar hak ediyor.

Summit süper bilgisayar

Avrupa Birliği de büyük süper bilgisayar yatırımları planlıyor

Daha önce duyduğumuz kadarıyla Avrupa Birliği, yeni süper bilgisayarlar üretmek adına 1 milyar euroluk bir yatırım yapmaya hazırlanıyor. Konu hakkında konuşan Andrus Ansip, “Bu zorlu bir yarış ve AB geride kaldı” açıklamasını yapıyor. Avrupalı araştırmacılara ve şirketlere 2020’den itibaren dünya çapında güçlü bir süper bilgisayar sağlamayı amaçlayan birlik, bakıldığında gerçekten oldukça geride yer alıyor. Birlik üyesi ülkelerde bulunan en güçlü bilgisayar, genel sıralamanın tam 55. sırasında yer alıyor.

İlgili Video

Bu bilgisayar sistemleri bunun gibi birçok araştırmada aktif olarak yer alıyor