reklamı kapat

POPÜLER

İçerisinde neler yok ki! Dünyanın en büyük Volkswagen Golf koleksiyonuyla hiç görmediklerinizle tanışın

İçerisinde prototip versiyonlardan motor sporları departmanı tarafından üretilmiş ralli versiyonuna kadar pek çok inanılmaz modelin yer aldığı koleksiyon, kısa süre içerisinde halkla buluşacak.

Okuyucular tarafından büyük ilgi gören Nereden Nereye serimizde konuk ettiğimiz modellerden birisi olan Volkswagen Golf, 1974 yılında başlayan macerasında sınıfının referans modeli görevini üstlendi. Köklü geçmişinin getirdikleriyle birlikte dünyanın en çok tercih edilen otomobillerinden olan Golf, günümüz koşulları itibarıyla elektrik dönüşümünde adı geçenler arasındaki yerini de aldı. Lakin bu popüler oyuncunun hafızalardan asla silinmeyecek versiyonlarını sorarsanız, pek çok kişinin de belirttiği gibi oyumuzu ilk üç jenerasyondan yana kullanırız. Nitekim iyi kondüsyona sahip MK1, MK2 ve MK3‘ün koleksiyonerler cephesinde büyük ilgi gördüğü de aşikar. Peki, bu eşsiz örneklerin hepsinin tek bir noktada buluştuğunu söylesek, tepkiniz ne olurdu? Evet evet, şu anda sizlerle paylaştığımız bu haberi ilk gördüğümüzde de bizim de aklımızda “Müze olsa gerek?” fikri belirdi. Aslında ne siz ne de biz bu düşüncemizde çok da yanılmış sayılmayız. Lakin şimdilik değil.

Müze hazırlığı başladı

Josef Juza isimli bir koleksiyoner, içerisinde bu zamana kadar eşine rastlamadığımız Volkswagen Golf’ü bir araya getirmenin büyük keyfini yaşıyor. Garajında, daha doğrusu deposunda tam tamına 114 farklı Golf versiyonu bulunan Juza, meraklılarını fazlasıyla kıskandıracak gibi gözükğyor. İçerisinde karavan projesinin bile bulunduğu model listesinde, ralli için özel olarak hazırlanmış G60 Limited (210 beygir-4×4), sürgülü kapı yapısına sahip üretim öncesi prototip, 1981 model yıllı elektrikli CitySTROMer ve pek çok GTI rozeti yer alıyor. Tamamı restore edilmemiş şekilde, orijinal olarak korunan araçlar arasında 1 milyon kilometreyi devirmiş bir örneği bile görmek mümkün. İlk hayali olan koleksiyon kısmını tamamladığını belirten Josef Suza’nın şimdiki hedefiyse, 2019 itibarıyla diğer otomobil meraklılarıyla bu heyecanı paylaşabileceği bir müze açmak. Sözü daha fazla uzatmadan sizleri keyifli görüntülerle baş başa bırakalım.