reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

15 yaşındaki Apple koleksiyoncusu tüm koleksiyonu satmak zorunda kaldı

10 yaşında Apple ürünlerini toplamaya başlayan, 15 yaşında ise hatırı sayılır büyüklükte bir Apple koleksiyonuna sahip olan Alex Jason, müze hayalini devam ettirebilmek için ne yazık ki koleksiyonunu satıyor.

Geçtiğimiz yıl hikayesine yer verdiğimiz Jason, çeşitli prototip Powerbook’lar, ilk taşınabilir bilgisayarlar, ilk Mac’lerin Japonya modelleri ve Color Classic’in yeşil plastik prototipi gibi parçaların da dahil olduğu dev bir koleksiyona sahipti. Babası Bill Jason oğlunun hayalini gerçekleştirmek uğruna işini bırakmış ve Maine Technology Museum adında bir müze açmak için kolları sıvamıştı. Ne yazık ki evdeki hesap çarşıya uymadı. Alex’in koleksiyonu el değiştirdi ama hayali hala duruyor.

Müze için 50 bin dolar bağış toplansa da gerekli olan 1,5 milyon doların çok gerisinde olduğu için planlar dev bir sekteye uğramış. İhtiyaç duyulan altyapı ve güvenlik için toplanması gereken bu rakamın yakınına bile yaklaşılamayınca proje ölü doğmuş diyebiliriz. Bunun üzerine Alex elindeki Apple I’i satmayı düşünmüş. Oradan gelecek parayla müzeyi açabileceğine ve kalan koleksiyonu kurtarabileceğine inanan Alex’in bu planı da sekteye uğramış. Apple’ın sadece 200 adet ürettiği ve 70’den azının hala var olduğu bilinen Apple I için 700 bin dolara kadar tahmini değer biçilmiş ancak büyük açık artırma firmalarının planlamaları bir yıl ve ötesi olunca, Bill Jason böyle bir süreyi karşılayamayacağı için plan iptal olmuş. Halihazırda iki yıldır sabit bir işi bulunmayan Bill Jason ailenin maddi ihtiyaçlarını daha fazla askıya alamayacağını belirtiyor.

Dubai’den özel bir yatırımcının da Apple I için teklifi olmuş ancak bu da müzeyi açmayı karşılamamış. Öte yandan Alex’in koleksiyonundaki nadide parçalar diğer koleksiyoncuları kendine çekmeyi başarmış. Alex her ne kadar bu özel koleksiyonundan ayrılmak istemese de babasının da etkisiyle koleksiyonunu satmaya karar vermiş.


Bir başka önemli koleksiyoncu olan Lonnie Mimms ile iletişime geçen Bill ve Alex Jason, daha önce Alex’e koleksiyon konusunda yol gösteren Mimms’le anlaşmış. Alex’in koleksiyonu için bir teklifte bulunan Mimms, Apple I’i Alex’e bırakıyor. Halihazırda kendine ait bir müzesi olan Mimms’de dört tane Apple I olduğu göz önünde bulundurulunca Apple I’i Alex’e bırakması oldukça doğal. Yine de biz hoş bir jest diyelim.

Alex’in Apple müzesi hayali burada sonlansa da Maine Technology Museum hayali için yeni bir sayfa açılmış durumda. Gelecek odaklı bir müze olması planlanan Maine Technology Museum için NASA ile görüşmeler sürüyor. National Geographic’le ise anlaşmaya varılmış durumda.