reklamı kapat

POPÜLER

15 yaşındaki Apple koleksiyoncusu kendi müzesini açıyor

Apple ürünlerini seversiniz, sevmezsiniz ancak Apple koleksiyonculuğu diye bir gerçek var ve bu koleksiyonlar oldukça kıymetli. Belki bunu 15 yaşında fark etmenin garip olduğunu düşünebilirsiniz ancak Apple ürünlerine karşı derin bir tutku besleyen Alex Jason sizinle aynı fikirde değil.

Ortalama bir genç gibi spor yapan, bol bol müzik dinleyen, sevdiği grubun konserlerini takip eden ya da bilgisayar oyunu oynayan bir çocuktan çok daha fazlası olan Alex, kendi Apple müzesini açmaya hazırlanıyor. 10 yaşında Apple ürünlerini toplamaya başlayan Alex, komşularının çimlerini biçerek kazandığı parayı koleksiyonuna yatırmış. Oldukça özel bir koleksiyona sahip olan Alex’in koleksiyonunda oldukça nadir bulunan Lisa 1 dışında tüm büyük Apple bilgisayarlar yer alıyor. Çeşitli prototip Powerbook’lar, ilk taşınabilir bilgisayarlar, ilk Mac’lerin Japonya modelleri ve Color Classic’in yeşil plastik prototipi gibi parçaların da dahil olduğu koleksiyonun oldukça etkileyici olduğunu söyleyebiliriz.

Yüzlerce Apple koleksiyoncusu arasında ilk 20‘yi rahatlıkla zorlayacak olan Alex’in babası da en büyük destekçisi. Alex’in bir müze açabilmesi için işini bırakan Bill Jason, müzenin ismini Maine Technology Museum olarak belirlemek istediklerini söylüyor. Alex’in muhteşem koleksiyonuyla ilgili daha detaylı bilgiye kişisel blogundan ulaşabilirsiniz.