reklamı kapat

POPÜLER

16 GB’lık iPhone 6s almak ne kadar mantıklı?

Geçtiğimiz günlerde gerçekleşen Apple etkinliğinde tanıtılan iPhone 6s ve iPhone 6s Plus, pek çok yenilik ve değişimle beraber gelirken, hafıza seçenekleri ise hala aynı: 16, 64 ve 128 GB. Ancak iPhone 6s ve iPhone 6s Plus’ın fiyat açısından en uygun versiyonu olan 16 GB’lık modelini almak artık çok da akıllıca olmayabilir.

Apple’ın 32 GB yerine 16 GB hafıza seçeneğini tutması aslında bir süredir tartışma konusu. Bu durum özellikle iOS 8 güncellemesiyle beraber telefon hafızasında kendine yeterli alan bulamayan kullanıcıların isyanına sebep olmuş ve 16 GB’lık alanın yeterliliğini sorgulatmıştı. Yeni iPhone’lar ise durumu daha iyi hale getirmiyor. Çünkü artık hafızayı dolduran çok daha fazla özellik söz konusu.

iPhone 6s ve iPhone 6s Plus daha yüksek çözünürlüklü bir kamerayla geliyor. Önceki modelde yer alan 8 megapiksel kamera yerine 12 megapiksel kamera tercih edilen cihazlarla çektiğiniz fotoğraflar da haliyle telefonda daha fazla yer kaplayacaktır. Ancak bir diğer sorun Live Photos özelliği. Hareketli fotoğraflar çekmeyi sağlayan bu “havalı” özellik de iki fotoğraflık alan kaplıyor. Facebook‘un yıl sonuna doğru Live Photos paylaşımı için bir güncelleme getirebileceği de göz önüne alınınca Live Photos’un beklendiğinden sık kullanılma ihtimali yüksek görünüyor.

Son olarak sahneye 4K video kaydı çıkıyor. Bu durumda herhangi bir sebeple bir bulut hizmeti kullanmak istemiyorsanız 16 GB’lık iPhone 6s veya iPhone 6s Plus’ınızın hafızası sandığınızdan da çabuk bitecektir.

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“16 GB’lık iPhone 6s almak ne kadar mantıklı?” için 3 cevap

 1. Atakan Arısoy dedi ki:

  şunu merak ediyorum; hafif akıl kıtlığı yaşıyor olabilir miyiz?
  yani sırf Apple firması iphone’un 16gblık modelini sunduğu için mi alıyoruz da “Apple’cım, biz kendimizi tutamıyoruz lütfen artık 16gblık model üretme” tribindeyiz?
  yetmiyor işte.
  almayın. 16 ile 32 arasında uçurum fark yok ki.
  2-3 tane app, müzik, resim derken doluyor bu cihaz.
  inadın alemi nedir?
  bu soruyu gerçekten topluma soruyorum; gerçekten bu cihaza sadece sahip olmak için alıyorsunuz? yoksa piyasadaki en alt model 16gb olduğu ve daha ucuza satamayacaklarından kendinizce bir eminlik yaşadığınız için mi? en alt model 32 olsa yine 32 fiyatından satılıcak, 16nın yerini almayacak 🙂
  yapmayın, kurtulun şu sürü psikolojisiyle karışık “toplantıda ortaya konulan telefonlardan kaynaklı yaka rengi” çatışmasını.
  yedin bi nane bari iyi bişey al, az değil en az 1 sene gidecek bu zıkkım işte.

 2. Kemal Sanlı dedi ki:

  Bence böyle düşünmek çokta mantıklı değil şu sebebten 16 gb 5S kullanıyorum almadan önce çok pazar arştırması yaptım ve bu telefon yeni çıktığı zamanlarda kampanyadan 1900 tl ye almıştım sorunuzun cevabına geleyim neden mantıklı değil aldığım zaman 32 gb’lık modelle arasında 500 lira fark vardı bu farkın sebebi 16 gb çok satıldığı için hep indirime giriyordu ama 32 de ve 64 de tık yoktu hep aynı fiyattan satılıyordu

  şimdi eğer apple bu cihazı 32 gb çıkarırsa diğer markalara göre fiyatın fazla kaçmaması için biraz daha uygun çıkaracak ve satan yerlerin hepsinde 32 gb a özel taksitler ve kampanyalar olacak ve almak kolaylaşacak helede şu vestel vergisinden sonra işimizin baya zorlaşacağını söyleyebilirim.

 3. Turker dedi ki:

  iPad alırken 16GB olsun ucuz olsun diyerek aldım. Acayip derecede pişmanlık duyuyorum. Şimdi bildiğin alan karmaşası yaşıyorum.
  iphone alırken gözümü açtım 64GB aldım lakin yine de iCloud Drive aboneliği almadan rahat edemedim.