reklamı kapat

POPÜLER

16 GB’lık iPhone 6s almak ne kadar mantıklı?

Geçtiğimiz günlerde gerçekleşen Apple etkinliğinde tanıtılan iPhone 6s ve iPhone 6s Plus, pek çok yenilik ve değişimle beraber gelirken, hafıza seçenekleri ise hala aynı: 16, 64 ve 128 GB. Ancak iPhone 6s ve iPhone 6s Plus’ın fiyat açısından en uygun versiyonu olan 16 GB’lık modelini almak artık çok da akıllıca olmayabilir.

Apple’ın 32 GB yerine 16 GB hafıza seçeneğini tutması aslında bir süredir tartışma konusu. Bu durum özellikle iOS 8 güncellemesiyle beraber telefon hafızasında kendine yeterli alan bulamayan kullanıcıların isyanına sebep olmuş ve 16 GB’lık alanın yeterliliğini sorgulatmıştı. Yeni iPhone’lar ise durumu daha iyi hale getirmiyor. Çünkü artık hafızayı dolduran çok daha fazla özellik söz konusu.

iPhone 6s ve iPhone 6s Plus daha yüksek çözünürlüklü bir kamerayla geliyor. Önceki modelde yer alan 8 megapiksel kamera yerine 12 megapiksel kamera tercih edilen cihazlarla çektiğiniz fotoğraflar da haliyle telefonda daha fazla yer kaplayacaktır. Ancak bir diğer sorun Live Photos özelliği. Hareketli fotoğraflar çekmeyi sağlayan bu “havalı” özellik de iki fotoğraflık alan kaplıyor. Facebook‘un yıl sonuna doğru Live Photos paylaşımı için bir güncelleme getirebileceği de göz önüne alınınca Live Photos’un beklendiğinden sık kullanılma ihtimali yüksek görünüyor.

Son olarak sahneye 4K video kaydı çıkıyor. Bu durumda herhangi bir sebeple bir bulut hizmeti kullanmak istemiyorsanız 16 GB’lık iPhone 6s veya iPhone 6s Plus’ınızın hafızası sandığınızdan da çabuk bitecektir.