reklamı kapat

POPÜLER

Eski Apple tasarımcısından Apple Pencil ve Wacom Cintiq karşılaştırması

Apple Pencil ilk duyurulduğu andan itibaren bir çok soruyu beraberinde getirdi. Özellikle sektör profesyonelleri, grafik tasarımcılar ve çizerler Apple Pen’in performansını merak ediyor. Bugüne kadar Apple Pencil ile ilgili çok da iddialı olmayan yorumlar okuduk. Ancak bu sefer iddialı bir yorum uzun yıllardır Wacom Cintiq kullanan bir tasarımcı Linda Dong‘dan geliyor. Linda Dong sıradan bir tasarımcı değil; daha önce Apple’da prototipleme ekibinde çalışan Dong, Final Cut Pro ve iMovie’nin tasarlanmasında da görev almış.

Linda Dong, karşılaştırmasına Wacom Cintiq’in sektör profesyonelleri tarafından bu işin zirvesinde kabul edildiğini ve Apple Pencil hakkında birçok çekincenin olduğunu söyleyerek başlıyor. Aynı zamanda Cintiq’in benzer bir fiyata çok daha yüksek bir performans sağladığına inanıldığını ekliyor. Ancak nedenlerini sıralamadan önce kısa ve net bir şekilde Cintiq’in Apple Pencil ile rekabette geride kaldığını söylüyor. Linda Dong’un uzun yıllardır kullandığı Wacom Cintiq deneyimine dayandırarak sıraladığı ana kriterler şöyle:

apple-pencil-wacom-cintiq
Stylus tasarımı
Apple Pencil, Cintiq’e göre çok daha ince gövde ve uç tasarımına sahip. Bu sayede kalem çizimi çok daha az engelliyor ve hareket kabiliyetini artırıyor. Cintiq stylus kalemi ise büyük ve titrek bir uca sahip. Aynı zamanda parmaklarınız çizim yaparken kalem üzerindeki tuşlara çarparak hatalı seçimlere neden olabiliyor ve kalemin ucuz plastik hissi var.

wacom-cintiq
Genel tasarım
Cintiq ağır; “taşınabilir” olmalarına rağmen gerçekten ağır. Birçoğu kablo karmaşasıyla birlikte geliyor ve bir bilgisayara bağlı çalışmaları gerekiyor. Ekranları Retina değil ve renkleri kötü. En parlak ayarda bile ekran yeterince parlak değil ve çok fazla yansıma yapıyor. En önemlisi ise paralaksa neden olan dijital ekran ve stylus kalem arasındaki hava boşluğu. Kalibrasyon yapılması dahi yüzeye çizim yapılmıyormuş hissini engelleyemiyor. Apple Pencil ile ise bu sorunların hiçbiri yaşanmıyor. Ayrıca kendi işletim sistemini kullanıyor ve kendinden çoklu dokunma desteğine sahip. Çoklu dokunma desteğine sahip bir Cintiq için ise yurt dışında ekstradan 2000 dolar ödemeniz gerekiyor.

apple-pencil
Çizim
Gecikme, gecikme, gecikme… Cintiq ile çizim yaparken çizgilerin kalemi takip ettiği net bir şekilde görülebiliyor. Hatta çizginin nerede biteceği kestirilemediği için çizimi gereğinden fazla uzatmanız olası. Bu nedenle CTRL+Z tuşu en çok kullanılanlar arasında yer alıyor. Apple Pencil’da ise gecikme ortadan kaldırılmış ve gerçek bir kalemin çizim esnasında mürekkebini kağıda bırakıyormuş hissi var. Ayrıca baskı ve eğim hassassiyeti Cintiq’e göre daha başarılı.

Fiyatlandırma*
iPad Pro + Apple Pencil: 899–1.179 dolar
En ucuz, dokunmatik olmayan Cintiq: 799 dolar
Diğer tüm Cintiq modelleri: 1.000-2.800 dolar

Linda Dong’un final yorumunu da oldukça dikkat çekici. Apple Pencil ve Cintiq arasında kalanlara (özellikle öğrencilere) Cintiq’ten kaçmalarını, Solidworks, C4D ve CAD gibi programları kullanan profesyonellerin ise bu programların iPad uygulaması olarak sunulmasını beklemelerini söylüyor. Karşılaştırmanın en can alıcı kısmı kesinlikle burası zira profesyonellerin iPad üzerinde Apple Pencil ile kullanamayacağı birçok uygulama var.

Henüz kesin bir yargıya varmak için çok erken ve Linda Dong’un Apple Pencil’in büyüsüne kapıldığı ortada… O nedenle daha sağlıklı bir karşılaştırma için merakla Apple Pencil’i test edeceğimiz günü heyecanla bekliyoruz.

* Yurt dışı fiyatları

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“Eski Apple tasarımcısından Apple Pencil ve Wacom Cintiq karşılaştırması” için 13 cevap

 1. anonim dedi ki:

  tamamen apple reklamı amacıyla yapılmış inceleme. yahu bu kadar profesyonelin ve net bir müşteri sayısının olduğu bir sektörde anlatılan kadar kötü bir kalemin kullanılma olasılığı var mı? neymiş gecikme varmış, çizim hissi vermiyormuş, ağırmış, öyleymiş böyleymiş. bu derece kötü bi ürünü hangi profesyonel alır kullanır allah aşkına? tanıtım için yapılıp arkasına antistatik parça konmuş olan tükenmez kalemler daha yüksek performans sunuyo o zaman bu cintiq ten. yuh be apple, yuh

 2. Beyhan dedi ki:

  Cintiq çok başarılı olduğu için “alternatifi olmadığı” için kullanılıyor. Uzun yıllardır ben de Cintiq kullanıyorum ve yorumlara aynen katılıyorum. Bir de burada bahsedilmemiş ama Cintiq’in Türkiye’de iPad Pro’ya muadil modeli 4 bin lira fiyatla satılıyor. iPad uyumlu uygulamalarla Cintiq’e elini sürmez kimse.

 3. atakan dedi ki:

  Bende cintiq kullanıcısıyım. ipadi mac e bağlayıp harici ekran olarak kullanabiliyor muyuz acaba? Yoksa ipadde ki mobil adobe uygulamaları işimizi görmez.

 4. Beyhan dedi ki:

  iPad çok uzun zamandır ikinci bir ekran olarak kullanılabiliyor. Linkini aşağıda paylaşıyorum. Yeni nesil Adobe uygulamalarını beklemekten başka seçenek yok Cintiq tekelinden kurtulmak için.

  http://www.duetdisplay.com/

 5. Mert Koç dedi ki:

  “Linda Dong’un final yorumunu da oldukça dikkat çekici. Apple Pencil ve Cintiq arasında kalanlara (özellikle öğrencilere) Cintiq’ten kaçmalarını, Solidworks, C4D ve CAD gibi programları kullanan profesyonellerin ise bu programların iPad uygulaması olarak sunulmasını beklemelerini söylüyor.” şimdi ben bu işe gönül koymuş bir öğrenciyim ve ne yapmalıyım oturup beklemeli mi? Sensör ve hassasiyet üzerine neden birşeyler yazılmamış peki? Sebebi acaba “Apple” firmasının bir tablet ürettiği ve Wacom’un direkt çizim üzerine birşeyler yapması olabilir mi? Baştan aşşağı bir APPLE reklamı ama kabul edilebilir. Ürün çıktığında “çizim” üzerine olan özelliklerin bir intous 3 etmiceğine eminim. Cintiq’in fiyatı tabiki doların 3 Lira ettiği ülkede çok ciddi bir muhasebe ama yurtdışında onlarca profesyonel stüdyonunda ciddi bir wacom kullanıcısı olduğunu düşünürsek gene anlamsız.

 6. Beyhan dedi ki:

  Yine dönüp dolaşıp “ama herkes wacom kullanıyor” demeye gelmiş. Yukarıda da aynı yorumu yazdım alternatifi mi var Wacom’un? Wacom tekeline mecbur olduğumuz için kullanıyoruz. Daha iyisi olsa elbette onu kullanırız. Konu Apple değil kim daha iyisini yapsa onu tercih ederiz. Ayrıca dolar sadece Wacom için mi 3 lira? Söz konusu Apple ürünleri olunca bilmediğimiz bir kurdan mı hesap yapılıyor? Ürün çıkınca gidin bir test edin beğenmezseniz yorumlarınızı paylaşın. Kadın kullanmış, karşılaştırmış ve yorumlamış. Sensör ve hassasiyet için şu an ürün videoları ve YouTube’da yer alan kısıtlı ön inceleme videosundan başka seçenek yok.

 7. Yılmaz dedi ki:

  İyi de cintiq kalemi ucuz plastik hissiyati yok. Uç kısmı sert plastik, tuttuğumuz kısım ise kauçuk, kaymasın diye. Apple telefon ve bilgisayar üretmeye devam etsin bence. Yakında beyaz işya işine de girecekler bu gidişle 🙂

 8. Aykut dedi ki:

  Dolma kalemden bile kalın gövdesi. Titriyor resmen her yeri Cintiq kaleminin. Kalitesizliğini tartışabilmek için önce kaliteli olanı kullanmak gerekiyor. Ben Cintiq kalitesizliğiyle yıllardır muhatap olduğum için gönül rahatlığıyla yorumluyorum. Beyaz eşya konusuna gelince onu Samsung ve LG çok iyi yapıyorlar. Cintiq kaleminden daha kalitesizini yapma başarısını da gösteren de var ayrıca. S Pen diye pazarlanan plastik çubuktan bahsediyorum elbette.

 9. Servet Hosaf dedi ki:

  Surface Pro modelleri var, ThinkPad modelleri var. Bunlar dururken ben gidip iOS’lu tablet almam çizim için

 10. Oğuzhan Korkut dedi ki:

  Apple reklamı için yapılmış, salt kötüleme üzerine bir inceleme…inceleme de değil aslında. Ben yazının başında profesyonel karşılaştırma diyince teknik donanım özellikleri, rakamlar konuşacak sandım burada ama, şu olay cintiq’lerde oluyor o apple da yok şeklinde; mahalle dedikodusu gibi yazı yazılmış. Madem iddialarınız var sahip olunan donanımların teknik özelliklerini, sitelerinden de atıf yaparak karşılaştırın. Cintiqlerde hangi model için ne ile karşılaştırdığı da belirsiz. Companion’dan bahsetmiyor mesela, kablosuz, işletim sistemi kurulu içinde… Bence burada en önemli detay, Ipad Pro’lar genel kullanıcı amaçlı üretilmiş tablet cihazlar ama Wacom’un tabletleri salt çizim tableti olarak tasarlanıyor, üretiliyor. E şimdi farklı bir amaç için üretilmiş bir cihaza kalem ürettin çizimde yapılsın diyerek mühendisliğini ve kuruluş amacını direkt olarak bu yola koymuş bir firmayı “kötü” diyerek kötülemek mi lazım? Wacom’un yaptığı bir iş var o da belli, gittikçe daha da gelişeceğine de inanmak zor değil. Companion modeli iyi bir örnek bu durumda. Apple kendi tabletine bir kalem çıkardı diye başka bir markayı kötülemek yanlış. Bize, son kullanıcıya faydalı olan ve her sektörün olduğu gibi bu sektöründe ihtiyacı olan şey yapıcı rekabettir, yersiz kötüleme değil. Fakat benim yıllardır Apple reklam stratejisinden gördüğüm bu. “Onlar kötü, biz iyiyiz, işlerin perde arkasını sormayın çünkü, sahip olduğumuz özellikleri kazanmak için kaç firmayı yok ettiğimizi size tabiki söyleyemeyiz.”

  Sonuç olarak, tekele karşı bir insanımdır, Wacom’un da tek firma olmasını istemem, fakat başka markaların daha yaratıcı ve yapıcı olması bize yarar. E bize yarayan da firmalara tabiki,

  iyi günler.

 11. Ahmet dedi ki:

  Bu inceleme tamamen doğru. Burada amaç ne wacom u karalamak nede apple reklamıdır. İki ürünüde kullanmayanlar hiç burada boş boş konuşmasın. Ben sırasıyla wacom bamboo > wacom intuos 5 > wacom cintiq 12wx > wacom cintiq 13HD > wacom cintiq 24HD kullanmış bir insan olarak söyleyebilirim ki wacom digital tabletler arasında en iyisi! ‘ idi.

  Taa ki apple pencil ve ipad pro ortaya çıkana kadar.

  Öncelikle yukarıda ki incelemede yazılan wacomun senkronizasyon ve hissiyat sorununu söyleyim. Wacom kalemlerinde ki basınç ile gerçek kağıt hissiyatını karıştırmayın. Evet basınç gerçekten güzel. Fakat örneğin inceden kalına sonra inceye gidecek şekilde basınç uygulayacak şekilde bir çizgi çektiniz. Bu çizginin başlangıcı çok güzellken bitişinde çizginin ucu sivri değil kalem ucu gibi kötü bitiyor. Ekranın üzerindeki cam panelden dolayı ekrana uzaktan yazı yazıyormuşsunuz gibi bir hissiyat oluyor. Kalemi köşelere götürdüğünüzde senkron kayması oluyor. wacom ne kdar güzelse fiyatları çok pahalı bunun sebebi rakibinin olmamasıydı. Apple gerçekten mükemmel bir atak yaptı.

  İşte şimdi apple’ın tek eksiği tam kapsamlı bir photoshop programı. Oda zamanla çıkacaktır eminimki. Ondan sonra wacomun yüzüne bakmayacak kimse.

  Unutmadan dokunmatik konusunda da apple inanılmaz hızlı.

  Ben siparşimi verdim. 1 ay sonra gelecek. Gelince bir inceleme yapmayı düşünüyorum.

 12. Ahmet dedi ki:

  astropad ile tablet olarak bile kullanırsın. macbokuna cintiq takmışsın gibi kullanıyorsun

 13. Çet dedi ki:

  Yukarıda bir arkadaş yazmış ama atlanmasın; Eğer Mac’iniz varsa, iPad’inize yürkleyeceğiniz Astropad uygulamasıyla Mac’inizdeki Photoshop’u hiç gecikme olmadan, iPadinizde yüklüymüş gibi kullanabilirsiniz şimdiden.