reklamı kapat

POPÜLER

Eski Apple tasarımcısından Apple Pencil ve Wacom Cintiq karşılaştırması

Apple Pencil ilk duyurulduğu andan itibaren bir çok soruyu beraberinde getirdi. Özellikle sektör profesyonelleri, grafik tasarımcılar ve çizerler Apple Pen’in performansını merak ediyor. Bugüne kadar Apple Pencil ile ilgili çok da iddialı olmayan yorumlar okuduk. Ancak bu sefer iddialı bir yorum uzun yıllardır Wacom Cintiq kullanan bir tasarımcı Linda Dong‘dan geliyor. Linda Dong sıradan bir tasarımcı değil; daha önce Apple’da prototipleme ekibinde çalışan Dong, Final Cut Pro ve iMovie’nin tasarlanmasında da görev almış.

Linda Dong, karşılaştırmasına Wacom Cintiq’in sektör profesyonelleri tarafından bu işin zirvesinde kabul edildiğini ve Apple Pencil hakkında birçok çekincenin olduğunu söyleyerek başlıyor. Aynı zamanda Cintiq’in benzer bir fiyata çok daha yüksek bir performans sağladığına inanıldığını ekliyor. Ancak nedenlerini sıralamadan önce kısa ve net bir şekilde Cintiq’in Apple Pencil ile rekabette geride kaldığını söylüyor. Linda Dong’un uzun yıllardır kullandığı Wacom Cintiq deneyimine dayandırarak sıraladığı ana kriterler şöyle:

apple-pencil-wacom-cintiq
Stylus tasarımı
Apple Pencil, Cintiq’e göre çok daha ince gövde ve uç tasarımına sahip. Bu sayede kalem çizimi çok daha az engelliyor ve hareket kabiliyetini artırıyor. Cintiq stylus kalemi ise büyük ve titrek bir uca sahip. Aynı zamanda parmaklarınız çizim yaparken kalem üzerindeki tuşlara çarparak hatalı seçimlere neden olabiliyor ve kalemin ucuz plastik hissi var.

wacom-cintiq
Genel tasarım
Cintiq ağır; “taşınabilir” olmalarına rağmen gerçekten ağır. Birçoğu kablo karmaşasıyla birlikte geliyor ve bir bilgisayara bağlı çalışmaları gerekiyor. Ekranları Retina değil ve renkleri kötü. En parlak ayarda bile ekran yeterince parlak değil ve çok fazla yansıma yapıyor. En önemlisi ise paralaksa neden olan dijital ekran ve stylus kalem arasındaki hava boşluğu. Kalibrasyon yapılması dahi yüzeye çizim yapılmıyormuş hissini engelleyemiyor. Apple Pencil ile ise bu sorunların hiçbiri yaşanmıyor. Ayrıca kendi işletim sistemini kullanıyor ve kendinden çoklu dokunma desteğine sahip. Çoklu dokunma desteğine sahip bir Cintiq için ise yurt dışında ekstradan 2000 dolar ödemeniz gerekiyor.

apple-pencil
Çizim
Gecikme, gecikme, gecikme… Cintiq ile çizim yaparken çizgilerin kalemi takip ettiği net bir şekilde görülebiliyor. Hatta çizginin nerede biteceği kestirilemediği için çizimi gereğinden fazla uzatmanız olası. Bu nedenle CTRL+Z tuşu en çok kullanılanlar arasında yer alıyor. Apple Pencil’da ise gecikme ortadan kaldırılmış ve gerçek bir kalemin çizim esnasında mürekkebini kağıda bırakıyormuş hissi var. Ayrıca baskı ve eğim hassassiyeti Cintiq’e göre daha başarılı.

Fiyatlandırma*
iPad Pro + Apple Pencil: 899–1.179 dolar
En ucuz, dokunmatik olmayan Cintiq: 799 dolar
Diğer tüm Cintiq modelleri: 1.000-2.800 dolar

Linda Dong’un final yorumunu da oldukça dikkat çekici. Apple Pencil ve Cintiq arasında kalanlara (özellikle öğrencilere) Cintiq’ten kaçmalarını, Solidworks, C4D ve CAD gibi programları kullanan profesyonellerin ise bu programların iPad uygulaması olarak sunulmasını beklemelerini söylüyor. Karşılaştırmanın en can alıcı kısmı kesinlikle burası zira profesyonellerin iPad üzerinde Apple Pencil ile kullanamayacağı birçok uygulama var.

Henüz kesin bir yargıya varmak için çok erken ve Linda Dong’un Apple Pencil’in büyüsüne kapıldığı ortada… O nedenle daha sağlıklı bir karşılaştırma için merakla Apple Pencil’i test edeceğimiz günü heyecanla bekliyoruz.

* Yurt dışı fiyatları