reklamı kapat

POPÜLER

Super Mario Bros. 30 yaşında [Video]

Mario oyunlarının büyük bir kısmını oynadıysanız ve Super Mario Bros. size hala oldukça keyifli ve nostaljik geliyorsa size kötü bir haberimiz var. 500 milyonun üzerindeki satış sayısıyla tüm zamanların en çok satan oyun serisi olan Mario 30 yaşına bastı ve muhtemelen siz de onunla beraber yaşlandınız.

Super Mario Bros. bundan tam 30 yıl önce 13 Eylül 1985’te Nintendo Entertainment System için geliştirilmiş ve bir efsanenin de ilk adımını atmıştı. Princess Peach’i kurtarmak isteyen tesisatçı kardeşler 30 yıllık kariyerlerinde tüm zamanların en çok satan ve en çok bilinen oyunu olmayı da başardı. Bu 30 yıllık süreçte Super Mario serilerinin yanı sıra Mario Kart, Mario Party, Mario Sport, Mario RPG ve daha sayamadığımız diğer Mario oyunlarıyla oldukça geniş bir seri olan Mario hem Nintendo’nun ikonik bir karakteri oldu hem de firmanın maskotu sayılabilecek hale geldi.

Kendi bölümlerinizi yaparak oyuna renk katabileceğiniz Super Mario Maker‘ın da çıkışıyla hem oyunun 30’uncu yaşını kutlamak hem de yeni oyunun reklamını yapmak amacıyla Mario’nun yaratıcılarından Shigeru Miyamoto kısa bir soru cevap videosuyla Mario hakkındaki az bilinen gerçekleri de açıkladı. Miyamoto’nun eğlenceli soru cevap videosunu haberin başında yer alan videodan izleyebilirsiniz.

Mario’dan sonra tüm zamanların en çok satan ikinci oyununu merak edenler için de ekleyelim. Cevap tabii ki 270 milyonun üzerindeki satış sayısıyla, 2016’da artırılmış gerçeklikle desteklenen bir mobil oyunu çıkacak olan Pokemon.

*Mario’nun 30’uncu yaşı konsola geçiş yaptığı Super Mario Bros. serisinin çıkış tarihine göre kutlandı. Mario ilk olarak 1981 yılında Donkey Kong’un arcade oyununda ortaya çıkarken, sonrasında 1983’te Mario Bros. isimli kendi arcade oyununda boy gösterdi.