reklamı kapat

POPÜLER

New Super Mario Bros. Wii incelemesi

 - Güncelleme: 20 Mart 2010 12:58

Şaka değil, onunla büyüdük biz… Çocukluğumuzda ne Call of Duty, ne de Resident Evil bildik. Sadece Mario ve 8 bitlik makinelerimiz vardı. Ne eğlenirdik o NES (Nintendo Entertainment System) kopyası cihazlarla? Hani o çarşıda pazarda üç kuruşa satılan, bir kartuşunun içinde 3000 tane oyun olan cihazlarla… Toplasanız ancak 8 farklı oyun çıkardı ya içinden, işte, rengi farklı, müziği farklı diye ayrı başlıklar altında kakalarlardı onları bize. 3000 oyunluk kartuşun en az 500’üyse Mario’dan oluşurdu. Ve uzunca bir aradan sonra arkadaşlarla birlikte oynayabilmeyi sağlayan ilk Mario oyunu.

EN ÜNLÜ MUSLUKÇU
Öncelikle belirtelim, şunu derseniz hata etmiş olursunuz: “Yahu bunca sağlam oyunun arasında Mario’yu ne yapacağım ki?” Şöyle cevaplayalım, uzunca bir zamandır hiçbir oyunun size sunamadığı kadar yoğun bir eğlenceyi kaçırmış olursunuz. Oyunu dört kişiye kadar oynayabiliyorsunuz. Yeni Mario oyununun en sıkı özelliği bu. Bilindik Mario formülünün içine çok oyuncu özellikleri öyle bir yedirilmiş ki, en ‘benim’ diyen multiplayer oyun bile sizi bu kadar eğlendiremez. Örneğin, platform oyunlarının en büyük derdi, oyunculardan birinin veya birkaçının sürekli ölmesi ya da kayan ekranın dışında kalmasıdır. Ancak bu oyunda durum öyle değil. Mesela, geniş bir boşluktan atlarken ölüyor musunuz? Arkadaşınız sizi taşıyacak bir balon çıkarabiliyor. Ya da bölümün sonunu getiremiyor musunuz? Siz tam düşerken bir bayrak direği daha çıkıyor. Kısacası oyun size hep bir şans daha tanıyor ve bunu hep eğlenceli yoldan yapıyor.

BASIN ÜSTÜNE!
Oyunun bağışlayıcı olduğu tek yan bu değil; eğer bir bölüm içinde üst üste 8 kere ölürseniz, Luigi çıkıyor ve size güvenli yolu gösteriyor. Super Guide adı verilen bu sistem bizzat Mario’nun yaratıcısı, Shigeru Miyamoto tarafından icat edilmiş. Oyunun normal modunun yanında iki de ek seçeneği bulunuyor. Bunlardan biri Free Mode, diğeriyse Coin Battle. İlkinde haritalarda en çok düşmanı öldürüp, en kısa sürede bitirmeye çalışıyorsunuz; ikincisindeyse en çok altın para toplayan bölümü kazanıyor. Her ikisi de son derece eğlenceli.

BORULARDA BİR GÜN
Oyunun grafiklerine hayran kalacağınıza eminiz. Belki yeni nesil oyunlar kadar gösterişli olmayan ancak tasarım olarak nefis görünen grafiklerden söz ediyoruz. Oyunun grafikleri hem iki, hem de üç boyutlu. İki boyutlu çizilmiş arka planlar üzerinde üç boyutlu karakterler ve objeler yerleştirilmiş. Sırf bu grafik tasarım bile oyunu kendine has kılmaya yetiyor. Sözün özü kesinlikle alınıp ailecek ya da arkadaşlarla oynanası bir oyun olmuş yeni Mario. Eğer Wii’niz varsa almanız zorunlu.

OYNANABİLİRLİK
-3YILDIZ-

GRAFİK
-4YILDIZ-

EĞLENCE
-5YILDIZ-

SES – MÜZİK
-3YILDIZ-

YAPIMCI
NINTENDO EAD

DAĞITICI
NINTENDO

PLATFORM
Wii

İLGİLİ HABERLER