reklamı kapat

POPÜLER

Super Mario Galaxy 2

 - Güncelleme: 13 Ekim 2010 11:39

Mario’nun yaratıcısı ve oyun dünyasının duayenlerinden olan Shigeru Miyamoto’yu tebrik etmek gerek, türü bu kadar ileriye taşırken hem aynı eğlence tarzını, hem de oyunun karakterini korumayı başardığı için.

KEŞİF GEZİSİ
Super Mario Galaxy 2 size keşfedilecek kocaman bir evren sunan harika bir platform oyunu. Gezegenler arasında gezerek yine ve yeniden prensese ulaşmaya çalıştığınız duraksız bir macera. Peki, oyunu bu denli kusursuz ve eğlenceli kılan ne? Eğer bu oyunu sadece iki kelime ile özetleyecek olsaydık ‘eğlenceli ve çeşitli’ demek yeterli olurdu sanırım. Her bir gezegen birbirinden tamamen farklı bölümlerden oluşuyor. Platform bölümleri o kadar çeşitli ki bir sonraki adımda karşınıza ne çıkacağını asla tahmin edemiyorsunuz. Oyun katıksız bir platform olmasına karşın, yaptığınız şey sadece engelleri aşmak değil. Bölümlerin her biri koca birer bulmaca gibi. Kimi zaman üç boyutlu düzlemde yolunuzu bulmaya çalışırken, bir diğer bölüm klasik iki boyutlu platformlar gibi oynanıyor. Bazı bölümlerse tamamen başaşağı oynanıyor. Her bir bölüm reflekslerinizi sınadığı kadar zekanızı kullanmanızı da sağlıyor. Kimi bölümler küçük ve keşfedilmesi kolayken, bazı bölümler oldukça büyük ve içinde sayısız gizem bulunduruyor. Bu bağlamda oyunun dikkat çekici özelliklerinden birinin sizi keşif yapma durumunda bırakan oyun mekaniği olduğunu söyleyebiliriz. Örneğin, bulduğunuz her yeni yıldız size yeni bir güç veriyor. Yıldızlardan elde ettiğiniz her yeni güç, yeni bir oyun mekaniği demek. Çeşitli olan sadece bölümler değil, aynı zamanda oynanış da birbirinden farklı hamleler gerektiriyor. Karşılaştığınız engelleri sadece zıplayarak aşamıyorsunuz haliyle. Zaman zaman yeni elde ettiğiniz güçleri de kullanmanız gerekiyor. Bu noktada Mario camiasının sevimli karakterlerinden Yoshi’den bahsetmek gerek. Bildiğiniz gibi Yoshi sevimli bir dinazor. Oyunda Yoshi’yi kullanma şansınız var. Yoshi’yi kullanmak tıpkı Final Fantasy oyunlarındaki Chocobo’lara benziyor. Yoshi’nin sırtına atladığınız zaman bölümleri daha hızlı gezme şansınız var ancak sevimli yaratığın oyuna kattığı en önemli özellik nesneleri daha kolay almanızı sağlaması. Yoshi’nin kurbağa gibi uzayan bir dili var ve etraftaki nesneleri bu şekilde toplayabiliyorsunuz. Ayrıca düşmanlarınızı da bu şekilde ortadan kaldırabiliyorsunuz. “Platform oyunu işte,” deyip geçerseniz inanın ki çok yanılırsınız. Ortada inanılmaz bir oynanış derinliği ve çeşitliliği bulunuyor. ‘Benim’ diyen açık uçlu oyunlarda bile bu denli bir genişliği ve derinliği bulmak pek zor açıkçası. Ama Super Mario Galaxy 2 bir kez daha Wii üzerindeki en iyi oyunlardan biri olduğunu kanıtlıyor bize. Eğer oyunu bir fiyat/performans çizelgesi üzerinde değerlendiriyor olsaydık, paranızın hak ettiğinden fazlasını verdiğini rahatlıkla anlatabilirdik size.

DURMAKSIZIN EĞLENCE
Boss savaşları için de ayrı bir parantez açmak gerek sanırım. Eh, bir platform oyununun olmazsa olmaz özelliklerinden biridir boss savaşları. Oyunun her yanına nüfus etmiş çeşitlilik burada bir kez daha gösteriyor kendini. Gerçekten en son God of War III’ün boss savaşlarında bu kadar eğlenmiştim. Her bir boss için ayrıca bölümler tasarlanmış, hiçbiri bir diğerine benzemiyor ve tamamen ayrı bir deneyim yaşıyorsunuz her bir kapışmada. Tümüne uygulamanız gereken taktikler farklı ve zayıf noktasını bulabilmek için epeyce bir uğraşıyorsunuz. Boss savaşları zorlu ancak platform oyunlarının bir hastalığı olan sinir bozuculuk Super Mario Galaxy 2 evreninde pek karşınıza çıkmıyor. Zira kontroller gayet keskin ve sizin reflekslerinize doğru bir şekilde tepki veriyor.

BİRİNİ ÇAĞIRIN
Oyunu tek kişi oynamak yeterince eğlenceliyken, yanınıza bir arkadaşınızı aldığınız zaman aldığınız keyif iki katına çıkıyor. Tüm o zeka ürünü bölümleri iki kişi oynamak, oyun boyunca yardımlaşmak ve engelleri birlikte aşmak inanılmaz keyifli. Çok uzun bir zamandır iki kişi oynamak bu denli eğlenceli olmamıştı. En son New Super Mario Bros Wii’de aynı tadı almıştık ancak co-op deneyimi kesinlikle Super Mario Galaxy 2’nin eline su dökemez. Oyunun yapısı hem tek kişi, hem iki kişi olarak oynamaya son derece elverişli bir şekilde tasarlanmış.

Wii SAHİPLERİ, DİNLEYİN!
Super Mario Galaxy 2 her yönüyle katıksız bir eğlence için geliştirilmiş. Bir başladığınız zaman kesinlikle başından ayrılamıyorsunuz. Kimileri gerçekçilik, kimileri hikaye dinlemek için oyun oynar. Ancak bunca gerçekçi oyunun arasında bir de geçmişe dönüp neden oyun oynadığımızı hatırlamakta fayda var. Super Mario Galaxy 2 gerçekten de hem kendiniz, hem de bir arkadaşınızla birlikte oynayabileceğiniz, garantili şekilde eğlence vadeden, kusursuz bir oyun. Sakın kaçırmayın.

Karşınızda tam teşeküllü bir rol yapma oyunu olsaydı, ancak bu kadar geniş bir evren sunabilirdi. Farklı gezegenler, farklı platformlar, çok farklı oynanış gerektiren bölümler. Kesinlikle sıkılmak yok.

Oyunda yıldızları bulmak son derece önemli. Bu nedenle dikkatli oynamanızda fayda var. Bazıları gözünüzün önündeyken, bazıları oldukça iyi gizlenmiş durumda. Bazı bölümleri geçebilmeniz için yıldızları bulmak zorundasınız.

Bulduğunuz her yıldız yeni bir oynanış özelliği getiriyor. Bu özellikler birbirinden oldukça farklı. Her bulduğunuz yıldızda, biraz daha güçleniyorsunuz. Bir tanesini bile kaçırmayın.

Boss savaşları gerçekten çok çekişmeli geçiyor. Eğer sürekli kaybederseniz kesinlikle bir şeyler kaçırıyorsunuz demektir zira hiçbir boss’a kafadan girilmiyor. Hepsinin bir zayıf noktası var ve bulduğunuz an işi bitiriyorsunuz.

OYNANABİLİRLİK
-5YILDIZ-

GRAFİK
-5YILDIZ-

EĞLENCE
-5YILDIZ-

SES – MÜZİK
-5YILDIZ-

YAPIMCI
NINTENDO TOKYO

DAĞITICI
NINTENDO

PLATFORM
Wii

İLGİLİ HABERLER