reklamı kapat

POPÜLER

Lenovo IdeaPad U350 incelemesi

 - Güncelleme: 21 Mart 2015 00:45

Cihazın, özellikle deri malzemeyle işlenmiş olan kapak tasarımı bir hayli ilgi çekici. Bu sayede kullanıcıları kendisine dokunmaya teşvik edecek olan IdeaPad U350, rafarda uzun süre kalmayacaktır diye düşünüyoruz.

KONFORLU & ŞIK
Dört farklı renk seçeneği ile satışa sunulan IdeaPad U350’nin incelediğimiz modeli Brown Lizard tasarımına sahipti. Koyu kahve rengine sahip deri malzemeyle işlenmiş olan IdeaPad U350’nin kapağının üstü küçük kabarcıklarla biçimlendirilmiş. Böylece dokunma hissini arttıran IdeaPad U350, hem konforlu bir kullanım sunuyor, hem de şık ve tok yapısıyla dikkat çekiyor. Bu dış tasarım yaklaşımıyla daha çok ciddi bir havaya sahip olan IdeaPad U350, profesyonellere hitap ediyor. Bir kitap gibi beraberinizde taşıyabileceğiniz ve günlük işlemlerinizi halledebileceğiniz IdeaPad U350, ağırlığıyla da rahatınızı bozmayacak. 1.6 kilogram ağırlığı bulunan cihaz, sahip olduğu 3G desteği ile de profesyonel yaşam koşullarına tam olarak uyum sağlayabiliyor. 13.3 inç genişliğindeki parlak ekranın aksine, mat bir malzemeyle işlenmiş olan ekran çerçevesi, böylece dikkatleri üzerinden çekip kullanıcıların ekrana odaklanmasını sağlıyor. Bu arada ekranın parlak malzemeyle geliştirilmiş olmasının yansımaları da beraberinde getirdiğini söyleyelim. Üzerinde bir de web kamerası bulunduran ekranın hemen altında uzanan gövdenin iç kısmı ise, dış yüzeyin profesyonel görüntüsünü tamamlar nitelikte. Klavye ve touchpad bölgesini çevreleyen alan fırçalanmış alüminyum malzeme ile kaplanmış. Tuş takımının hemen üst kısmında güç tuşunu, OneKey Recovery, yani işletim sisteminizi yapılandırabileceğiniz uygulamayı çalıştırmak üzere konumlandırılan Recovery tuşunu ve ses açma / kapama işlemini etkin hale getirebileceğiniz fonksiyon tuşunu bulunduran IdeaPad U350, klavye ve touchpadbölgesiyle de oldukça konforlu. Beğeneceğinizi rahatlıkla söyleyebileceğimiz klavye bölgesinde yer alan tuşlar hem konumlandırılma, hem de büyüklük bakımından oldukça rahat bir kullanım sunuyor. Touchpad alanı ise multi-touch teknolojisinden pek faydalanamasa da kullanım rahatlığı olarak klavyeden geri kalmıyor. Her iki yanında bağlantılara yer verilen cihazın üzerinde 3 adet USB bağlantısı ve HDMI da dahil olmak üzere kullanışlı bağlantılar bulunuyor. Bunların yanında SIM kart girişi ise cihazın batarya bölgesinde bulunuyor.

PROFESYONELLERE HİTAP EDİYOR
Windows 7 işletim sistemiyle birlikte gelen cihaz, üzerinde Intel’in düşük güç tüketimli 1.30 GHz hızında çalışan Core 2 Duo SU7300 işlemcisini bulunduruyor. Bu nedenle eğer IdeaPad U350 ile ilgileniyorsanız yüksek performans beklentilerinizi rafa kaldırmanız gerekebilir. Zira IdeaPad U350 bir oyun bilgisayarı değil. Üzerinde 4 GB DDR3 bellek bulunduran cihaz, bunun yanında 128 MB’lık Intel Graphics Media Accelerator X4500 ekran kartının da sahibi. Kullanıcılara 320 GB kapasiteli depolama alanı sunan IdeaPad U350, üzerinde herhangi bir optik sürücü bulundurmuyor. Kullanıcıları ikiye ayıran optik sürücü ihtiyacı, her ne kadar bazı kullanıcılar için vazgeçilmez olsa da, ağırlığa katkıda bulunduğu da bir gerçek. Mobiliteye verilen destekle optik sürücüden vazgeçilmiş olan IdeaPad U350, sistem özellikleriyle ortalamanın üzerinde performans arayan profesyonellere hitap ediyor. Daha çok sahip olduğu tasarımı ve beraberinde getirdiği teknolojilerle öne çıkan IdeaPad U350, Ambient Light Sensor teknolojisi ile ekran parlaklığını otomatik olarak ayarlayabiliyor ve böylece kullanıcıların gözlerini yormadığı gibi, enerji ihtiyacını da düşürüyor. Bunun yanında VeriFace, yani yüz tanıma teknolojisine de yer verilen IdeaPad U350, Dolby Sound Room destekli hoparlörleri ile de dikkat çekiyor. Cihaz maksimum 5 saatlik pil ömrüyle iyi bir performans sunuyor.

SONUÇ
Özelikle tasarıma dikkat eden profesyoneller tarafından mercek altına alınacağını düşündüğümüz IdeaPad U350,haffiği ile taşınabilirliği kolaylaştırdığı gibi 3G desteği sayesinde de kullanıcıların her an her yerde iletişimde olabilmelerini sağlayacak ve yine kullanıcıları ek masrafakarşılaştırmayacak türde bir dizüstü bilgisayarı. Optik sürücü bulundurmamasıyla hedef kitlesini özelleştiren IdeaPad U350, işlemci gücüyle her ne kadar yüksek performans gerektiren uygulamalar karşısında zorlansa da, kendi kategorisini için ideal düzeyde.

RENK ALTERNATİFLERİlenovo-ideapad-u350-1Black, Champagne, Brown Lizard ve Brown Light Weave gibi dört renk seçeneği mevcut

BAĞLANTILARlenovo-ideapad-u350-2IdeaPad U350, üzerinde 3 USB, bir de kart okuyucusu bulunduruyor

HD EKRANlenovo-ideapad-u350-313.3 inç genişliğindeki ekran, HD görüntü kalitesini destekliyor

DAHİLİ KAMERAlenovo-ideapad-u350-4Cihazın üzerinde görüntülü sohbetler için dahili bir web kamerası da bulunuyor

MOBİLİTE DOSTUlenovo-ideapad-u350-5Hem boyutları, hem de ağırlığıyla IdeaPad U350, taşınabilirliği kolaylaştırıyor

KONFORLU KLAVYElenovo-ideapad-u350-6Cihaz, hem klavye, hem de touchpad bölgesiyle rahat bir kullanım sunuyor

PUANLAMA
-5YILDIZ-

ARTILAR
Şık ve konforlu tasarım, haffiği, 3G desteği, Ambient Light Sensor teknolojisi.

EKSİLER
İşlemci gücü yüksek performans gerektiren uygulamalar için yeterli değil.

SONUÇ
Şık ve konforlu tasarımıyla öne çıkan IdeaPad U350, taşınabilirlik konusunda kullanıcılara zorluk çıkartmıyor. Yalnızca 1.6 kilogram ağırlığa sahip olmasıyla iyi bir grafik çizen IdeaPad U350, sistem özellikleriyle de ortalama performans sunuyor.

TEKNİK ÖZELLİKLER

İşlemci
•  Intel Core 2 Duo SU7300 1.30 GHz

Ekran
•  13.3 inç HD WXGA LED (1366×768)

Ekran Kartı
•  Intel GMA X4500 128 MB

Bellek
•  4 GB DDR3

Sabit Disk
•  320 GB

Optik Sürücü
•  Yok

Bağlantılar

•  HDMI, USB (3 adet), SIM kart, Bluetooth, Ethernet, VGA, 4’ü 1 arada kart okuyucu

Ses Çıkışı
•  Dolby Sound Room destekli hoparlörler

Pil Ömrü
•  Maksimum 5 saat

Boyutlar
•  328 x 228 x 17 – 24.9 mm

Ağırlık
•  1.6 kilogram

İLGİLİ HABERLER