reklamı kapat

POPÜLER

Resident Evil: Darkside Chronicles incelemesi

 - Güncelleme: 19 Mart 2010 10:11

Darkside Chronicles (DC), daha önce çıkan Resident Evil: Umbrella Chronicles’ın (UC) direkt devamı niteliğinde. Hatırlayacak olursanız UC, ünlü Resident Evil serisinin birinci bölümü ve Zero adlı bölümlerini farklı bir oyun yapısıyla tekrar oynamamızı ve sernaryonun açık noktalarını anlamamızı sağlıyordu. DC de ilk oyunun izinden giderek, serinin ikinci, üçüncü ve Code: Veronica bölümlerindeki hikayeleri tekrar yaşamamızı sağlıyor. Oyunun bize senaryoyla ilgili bir de sürprizi var.

ŞEHRE DÖNÜŞ
On-rails-shooter denen türden haberdarsınızdır. Bildiğiniz gibi bu tarz oyunlarda kamera sizin kontrolünüzde değildir. Oyun çizgisel bir düzlemde akar, siz de ekrandaki düşmanları vurmaya çalışırsınız. DC bu türün gayet iyi bir örneği. Özellikle bir Resident Evil fanatiğiyseniz kesinlikle bayılacaksınız. Özellikle Resident Evil serisinin popülerlikte zirve yaptığı oyunlar olan ikinci ve üçüncü oyunları yeniden yaşamak gayet eğlenceli. Az önce bahsettiğim sürpriz ise Resident Evil hayranlarının oldukça hoşuna gidecek. Resident Evil 4’teki Jack Krauser’ı hatırlarsınız. Fakar kendisinin Leon Kennedy ile nereden tanıştıklarını öğrenemiyorduk. DC’de ikilinin birlikte yürüttüğü operasyonları oynama şansı buluyoruz. Oyunun bir diğer güzel yanıysa özlediğimiz tüm diğer karakterleri ve mekanları baştan görme şansı vermesi. Artık tarih olan Raccoon Şehrine dönmek gayet hisli anlar yaşatıyor insana.

SIKINTILARI DA VAR
Fakat bu türdeki her oyun gibi DC de birtakım problemlerden muzdarip. Oyun fazla çizgisel ve yeniden oynanabilirliği düşük. Ayrıca grafikler de oldukça sönük duruyor. Elbette ki bunda Wii’nin teknik kapasitesi de önemli bir etken ancak yapımcı ekipten çok daha iyisini bekliyorduk doğrusu. Yeni nesil grafikleri görmüş bir oyuncuyu asla tatmin etmeyecektir. Diğer bir can sıkan konuysa kameranın çok fazla sallanıyor olması ki bu da keskin nişancılığı neredeyse imkansız hale getiriyor.

FANATİKLER KAÇIRMAMALI
Eğer yukarıda saydığım sorunlara kafayı takmazsanız DC gayet eğlenceli bir oyun. Elbette ki RE fanatiklerine özellikle tavsiyemizdir. Bir de yanınıza bir arkadaşınızı alıp takılırsanız eğlence katlanıyor tabii ki. Ama keşke istediğimiz an yanımıza birini alabiliyor olsaydık; ikinci oyuncunun yanımıza girmesi için illaki bölüm aralarını beklemek durumundayız. Kısacası DC ciddi eksikliklerine rağmen gayet eğlenceli bir oyun. Her Wii sahibine tavsiye ederiz.

OYNANABİLİRLİK
-3YILDIZ-

GRAFİK
-3YILDIZ-

EĞLENCE
-4YILDIZ-

SES – MÜZİK
-3YILDIZ-

YAPIMCI
CAVIA INC.

DAĞITICI
CAPCOM

PLATFORM
Nintendo Wii

İLGİLİ HABERLER