reklamı kapat

POPÜLER

19 milyon dolar değerinde sahte iPhone üreten fabrika kapatıldı

iPhone yıldan yıla popülerliğini artırdıkça iPhone benzeri sahte akıllı telefonların sayısı da artmaya başladı. Öyle ki, piyasada orijinalinden daha fazla sahte iPhone olduğunu söylesek yalan olmaz sanırız. Özellikle sahte ürünlerin yaygın olduğu Çin’de bu tür cihazlara çok sık rastlanıyor. Son yaşanan olayda ise yine piyasaya yeni sahte iPhone‘lar sokmak isteyen bir fabrika polis baskınına uğradı.

Kapatılan fabrikada toplamda 19 milyon dolar değerinde 41 bin adet sahte iPhone üretildiği söyleniyor.  6 Adet üretim bandının bulunduğu fabrikanın evli bir çift tarafından yönetildiği ve yüzlerce çalışana ev sahipliği yaptığı da söylenenler arasında. Binada ikinci el akıllı telefon donanımının iPhone görünümündeki bir kasaya yerleştirildiği ve bu şekilde satışa sürüldüğü belirtiliyor.

Çin’de yaşanan ilk vaka bu değil. Ülkede daha önce sahte Apple Store’lar açılmış ve kullanıcılar gerçek sandıkları bu mağazaları ziyaret etmişti. Çin’deki bu sahte ürün furyasının nereye varacağını biz de merakla bekliyoruz.