reklamı kapat

POPÜLER

gigapiksel

195 gigapiksellik fotoğraftan Şanghay’a yakından bakış

Big Pixel isimli Şanghaylı şirketten sıra dışı bir proje geldi. Big Pixel, gigapiksel çektiği fotoğrafla adından söz ettireceğe benziyor. Gigapiksel fotoğraf sunduğu detaylar görenleri büyülüyor.

Şanghay’da çekilen fotoğraf ultra yüksek çözünürlük değeriyle tüm dikkati üstüne çekiyor. Binlerde fotoğrafın bir araya gelmesiyle oluşan fotoğraf tam 195 gigapiksel boyutunda. Evet yanlış duymadınız. Megapiksel fotoğraf boyutunu geride bırakan fotoğraf sunduğu detayla harikulade görünüyor. Şanghay şehrine panaromik olarak bakılan gigapiksel fotoğrafa yakınlaştırma yapıldığında detaylarda herhangi bir kayıp yaşanmıyor. Yüzlerce metre ötedeki insanları ve otomobilleri rahatlıkla görebileceğiniz gigapiksel fotoğraf için şirketin Canon’un fotoğraf makinelerini tercih ettiği belirtiliyor.

Gigapiksel fotoğraf nedir?

Bir gigapiksel görüntü, bir 1 megapiksel dijital kamera tarafından yakalanan bilginin 1.000 katı, bir milyar (109) pikselden (resim öğesi) oluşan bir dijital görüntü biçimidir. Çok yüksek çözünürlüklü görüntülerin oluşturulmasına yönelik güncel teknoloji, genellikle çok sayıda yüksek çözünürlüklü dijital fotoğrafla bir araya geliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bentley’den de sıra dışı bir proje gelmişti

Bentley, lüks sedan otomobili Bentley Mulsanne’ı NASA‘nın teknolojisini kullanarak 53 milyar çözünürlükte fotoğraflamıştı. San Francisco’daki Golden Gate köprüsünde gerçekleşen çekimde Bentley, bu kare için NASA’nın Mars görevinde de kullandığı benzer teknolojisinden yararlanmıştı. Önümüzdeki günlerde yeni şehirlerde de gigapiksel boyutta fotoğraf görürsek şaşırmayacağız.

İlginizi Çekebilir

Merak edilen Huawei Nova 4 modeli