reklamı kapat

POPÜLER

gigapiksel

Gigapiksel çözünürlükteki İstanbul fotoğrafı ile uzaklar artık daha yakın

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, dikkat çekici bir çalışmaya imza attı. Çamlıca Kulesi’ne yerleştirilen bir fotoğraf makinesi İstanbul’u gigapiksel çözünürlükte fotoğrafladı. 1 milyar pikselden oluşan panoramik fotoğraf sayesinde kullanıcılar İstanbul’un her noktasını net bir şekilde görüntüleyebiliyor.

Fotoğraf gigapiksel çözünürlüğünde olduğu için yakınlaştırma dahi yapılsa fotoğrafta bir kayıp yaşanmıyor. Bu adrese tıklayarak ulaşılabilen panoramik fotoğrafta yakınlaştırma yapıldığında Kız Kulesi, Galata Kulesi, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü ve hatta Fatih Sultan Mehmet Köprüsü dahi görülüyor.  Evlere yakınlaştırma yapıldığında ise neredeyse evlerin içini görebileceğinizi söyleyelim. İstanbul şehrine panaromik olarak bakılan gigapiksel fotoğrafın çözünürlük değeri ise paylaşılmış değil.  Fotoğrafta yüzlerce metre ötedeki insanları ve otomobilleri rahatlıkla görülebiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Gigapiksel fotoğraf hakkında bilgi

Bir gigapiksel görüntü, bir 1 megapiksel dijital kamera tarafından yakalanan bilginin 1.000 katı, bir milyar (109) pikselden (resim öğesi) oluşan bir dijital görüntü biçimidir. Çok yüksek çözünürlüklü görüntülerin oluşturulmasına yönelik güncel teknoloji, genellikle çok sayıda yüksek çözünürlüklü dijital fotoğrafla bir araya geliyor.

Bentley de benzer bir çalışmaya imza atmıştı

Bentley, lüks sedan otomobili Bentley Mulsanne’ı NASA‘nın teknolojisini kullanarak 53 milyar çözünürlükte fotoğraflamıştı. San Francisco’daki Golden Gate köprüsünde gerçekleşen çekimde Bentley, bu kare için NASA’nın Mars görevinde de kullandığı benzer teknolojisinden yararlanmıştı. Önümüzdeki günlerde yeni şehirlerde de gigapiksel boyutta fotoğraf görürsek şaşırmayacağız.

İlginizi Çekebilir

Oyun dünyasının geleceği Google Stadia