reklamı kapat

POPÜLER

Huawei

2018’de en çok Ar-Ge harcaması yapan teknoloji firmaları

Huawei, Intel ve Samsung gibi teknoloji firmaları Ar-Ge tarafına çok büyük bütçeler ayırıyor. Peki 2018’de hangi firma tam olarak ne kadar Ar-Ge harcaması gerçekleştirdi?

Kısa süre açıklanan 2018 Ar-Ge harcama listesinin en üstünde 28.8 milyar dolar ile Amazon yer alıyor. Alışveriş devinin geleceğe yönelik harcaması gerçekten nefes kesiyor. Biliyorsunuz firma artık donanım tarafında da büyük bir oyuncu konumunda yer alıyor. İkinci sırada 21.4 milyar dolar ile Google‘ın ana şirketi Alphabet bulunurken, üçüncü sırayı 16.7 milyar dolar ile Samsung alıyor. Dördüncü sırada karşımıza 15.3 milyar dolar harcama ile Huawei, hemen altında 14.7 milyar dolarla Microsoft, 14.3 milyar dolarla tek otomobil firması Volkswagen, 14.2 milyar dolarla Apple ve 13.5 milyar dolar ile Intel yer alıyor. Teknoloji şirketlerinin domine ettiği liste, gelecek için harcanan miktarın büyüklüğünü gözler önüne seriyor. Huawei’nin 2018’de beş yıl önceye oranla Ar-Ge için iki kat daha fazla para harcadığı söyleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Listede özellikle Huawei dikkat çekiyor

Huawei’nin Ar-Ge için yaptığı bu kadar yüksek harcama, P20 Pro modelinden bu yana firmaya inanılmaz bir yükseliş sağlamış durumda. Akıllı telefonları için kendi işlemcisini geliştiren ve özellikle kamera konusunda herkesi geride bırakan firma, 2020 itibariyle dünyanın en büyük akıllı telefon üreticisi olacak gibi görünüyor. Bu arada elbette pazarın mevcut lideri Samsung da oldukça yenilikçi işlere imza atıyor. Katlanabilir telefon pazarında da rekabet eden ikili, Android tarafını sürekli olarak ileriye taşıyor.

İlginizi Çekebilir

Firmanın sürpriz oluşturan akıllı gözlüğü