reklamı kapat

POPÜLER

2018'de en çok AR-GE harcaması yapan teknoloji şirketleri

2018’de en çok AR-GE harcaması yapan teknoloji şirketleri

Teknoloji şirketleri için araştırma geliştirme yani kısaca AR-GE harcamaları büyük önem arz ediyor. Peki 2018 yılı verilerine göre en çok AR-GE harcaması yapan teknoloji şirketleri hangileri?

PwC tarafından yayımlanan listeye göre 2018 yılında en çok AR-GE harcaması yapan teknoloji şirketi Amazon olmuş durumda. Alışveriş devi biliyorsunuz donanım tarafına çok büyük önem veriyor. Bu açıdan firmanın 2018’de 22,6 milyar dolar AR-GE harcaması yaptığı açıklanıyor. 2017’nin de lideri olan Amazon, büyümeye de devam ediyor. İkinci sırada 16,2 milyar dolar ile Google‘ın üst şirketi Alphabet yer alıyor. Üçüncü sırada 15,8 milyar dolar ile Volkswagen, dördüncü sırada 15,3 milyar dolar ile Samsung, beşinci sırada 13,1 milyar dolar ile Intel, altıncı sırada ise 12,3 milyar dolar ile Microsoft bulunuyor. Teknoloji devi Apple ise 11,6 milyar dolar ile yedinci sırayı alıyor. İlk 20 içerisinde yer alan sosyal medya devi Facebook, 7,8 milyar dolar AR-GE ile 14. sırada karşımıza çıkıyor. Listeye göre listede yer alan 1.000 şirketin toplam AR-GE harcaması tam 782 milyar doları bulmuş durumda. Bunun 2017’e oranla yüzde 11,4’lük bir artış anlamına geldiği belirtiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

En çok AR-GE harcaması yapan teknoloji şirketleri listesinin üst sıralarında Huawei yer almıyor

Bu durum gerçekten garip görünüyor. Çünkü firmanın ARGE için milyar dolar harcama gerçekleştirdiği biliniyor. Şirketin bu araştırma kapsamına dahil edilmediği tahmin ediliyor.

İlginizi Çekebilir

Beyin ile bilgisayar arasında bağlantı kuran ilginç sistemi