reklamı kapat

POPÜLER

Apple Tim Cook

Tim Cook’tan Apple’a yönelik şaşırtıcı “şirket satın alma” açıklaması

Teknoloji devi Apple için kısa süre önce ilginç bir detay ortaya çıktı. CEO Tim Cook’tan gelen bu detay, gücün getirdiği en büyük imkanı gözler önüne seriyor.

Apple’ın elinde en son açıklandığı kadarıyla 250 milyar dolardan fazla para bulunuyor. Bu para firmanın kasasında hazır olarak harcanabilir şekilde duran bir miktar. Kısa süre önce bir kez daha “1 trilyon dolar market değerine” ulaşan Apple, her çeyrek milyonlarca ürün satıyor ve milyarlarca dolar para kazanıyor. İşte bu yüksek gelir, firmaya istediği hemen her şirketi satın alabilme gücünü veriyor. CNBC’ye bir röportaj veren şirket CEO’su Tim Cook, Apple’ın hemen her iki ya da üç haftada bir yeni şirket satın aldığını belirtiyor. Son altı ayda 20 ila 25 arasında yeni şirketi bünyesine kattığı söylenen Apple, geleceği için yatırım yapmaktan kesinlikle çekinmiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple neden bu kadar çok şirket satın alıyor?

Apple biliyorsunuz bu büyük yapısına ve bütçesine rağmen “en çok Ar-Ge harcaması yapan firmalar” listesinde lider konumunda değil. Hatta bu listenin üst kısmından hatırı sayılır oranda uzak olan teknoloji devi, artık ihtiyaçlarını hazır şirketleri satın alarak gideriyor. Bu sayede firma hem sürece sıfırdan başlamamış oluyor hem de olası patent ihlallerinden kurtuluyor. Çoğu zaman aldığı şirketlerin adını daha duymadığımız firma, büyük bir dev olarak küçük “startup” girişimleri yutmayı sürdürüyor. Son dönemde yenilikçi yapısını kaybeden Apple, yine de pazara yön verebilmek gücünü elinde bulunduruyor.

İlginizi Çekebilir

Firmanın en yeni kablosuz kulaklığı