reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Apple iPhone

Apple, son altı yılda kaç şirketi satın aldıklarını açıkladı

Teknoloji devi Apple, diğer birçok firma gibi ufak ve büyük birçok şirketi satın alıyor. Peki son altı yılda kaç şirket alındı?

Hissedarlar toplantısında konuşan Apple CEO’su Tim Cook, spesifik bir rakam vermedi ancak son altı yılda 100’e yakın şirketi bünyelerine kattıklarını açıkladı. Elinde çok ama çok büyük bir maddi güç olan şirket, birçok teknoloji için milyonlarca dolar ek arge harcaması yapmak yerine, istediği teknolojiyi hali hazırda geliştirilmiş olanı firmaları satın alma yolunu tercih ediyor. Bunu bildiğiniz gibi diğer firmalar da yapıyor ve bundan büyük kazanç elde ediyor. Tim Cook, hissedarlar toplantısında bu satın almaların büyük ölçüde teknoloji ve yetenek transferi için yapıldığını belirtiyor. Yani firmanın geleceği kurmasına yardımcı olacaklarda gözü bulunuyor. Apple mart ayında birçok yeni ürün tanıtmaya hazırlanıyor.

Apple kısa süre önce Samsung’u geride bırakmıştı

Apple, yapılan analizlere göre 2020 dördüncü çeyrekte yaklaşık 79 milyon telefon sattı ve 62 milyon telefon satan Samsung’un geride bırakarak çeyreğin en büyük ismi oldu. 2020 dördüncü çeyrekte yüzde 20’lik pazar payı elde eden firma, 2019’un aynı döneminde 69 milyon iPhone satmış ve Samsung’un hemen arkasında yer almıştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2016’dan bu yana çeyrek liderliğini alamayan teknoloji devi, iPhone 12’ler ile genel olarak iyi satıyor. Ancak bu satışların en azı 12 Mini’den geliyor. Söylendiği kadarıyla telefon çok iyi satış rakamlarına ulaşamıyor. 2020 toplamında ise liderlik halen Samsung’un elinde bulunuyor.

İlginizi Çekebilir

Apple’ın Türkiye’de satılan en son tableti