reklamı kapat

POPÜLER

Apple Tim Cook

Apple CEO’su Tim Cook’tan itiraf gibi Google açıklaması

Google ve Facebook’u sık sık mahremiyet politikaları yüzünden eleştiren Apple CEO’su Tim Cook’un Google’la ilgili itiraf gibi açıklamalarda bulundu.

Apple CEO’su Tim Cook konu kullanıcı mahremiyetine geldiğinde lafını pek esirgemiyor. Apple’ın bu konuda Google ve Facebook’tan daha başarılı olduğunu ima eden pek çok açıklaması mevcut. Ancak öte yandan bakıldığında Safari’nin önceden tanımlanmış arama motoru da Google. Ve teknoloji devi bunun için Apple’a her sene milyarlarca dolar ödeme yapıyor. Aynı şekilde Google’ın uygulamaları da App Store’daki yerini koruyor. Google’ın mahremiyet konusuna bakışının bilinmesine karşın Apple’ın neden tarayıcısında ön ayarlı arama motoru olarak Google’ı kullandığı sorusuna ise Tim Cook’tan övgü dolu, itiraf gibi bir açıklama geliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

“Çünkü onların arama motoru en iyisi”

Cook soruyu şu şekilde cevaplıyor: “Onların arama motorunun en iyisi olduğunu düşünüyorum.” Tabii bu açıklamayı Apple’ın kendi yöntemlerini belirtmeden de sonlandırmıyor. Safari’nin Google gibi şirketlerin veri toplama yöntemlerine karşı kullanıcılara çözümler sunduğunu kaydediyor. “Dahili kontrollerimizle neler yaptığımıza bir bakın. Özel tarayıcı seçeneğimiz var. Akıllı takip engelleyici bulunuyor. Bizim yapmaya çalıştığımız şey kullanıcıları koruyacak yöntemlerle gelmek. Mükemmel değil ancak yardımcı olma konusunda başarılı.

Apple kendi ürünlerinde mahremiyeti koruduğunu belirtirken, üçüncü parti ürünler için de çeşitli çözümler sunmaya devam ediyor. Ancak bir yandan da “en iyilerle” çalışmasını da sürdürüyor. Apple’ın kendi arama motoru çıkmadığı sürece, Safari en iyisi hangisiyse onunla devam edecek gibi görünüyor.

İlginizi çekebilir

Yeni iPad Pro modelleri