reklamı kapat

POPÜLER

Tim Cook’tan Facebook ve Google’a sert eleştiri

Geçtiğimiz gün sivil toplum kuruluşu Elektronik Mahremiyet Bilgi Merkezi’nin (Electronic Privacy Information Center – EPIC) düzenlediği ödül töreninde konuşan Apple CEO’su Tim Cook, mahremiyet konusunda rakiplerine yüklendi. Tim Cook özellikle Facebook ve Google’ı hedef alarak “Biz sattığımız ürün ve servislerden para kazanıyoruz, kullanıcılarımızın özel hayatlarından değil.” şeklinde konuştu.

Konu mahremiyet, gizlilik, kişisel bilgilerin önemi olunca Tim Cook bu fırsatı geri çevirmedi ve rakiplerine sert eleştirilerde bulundu. Silikon Vadisi‘nde bu işlerin Cupertino’dan çok daha farklı yürüdüğünü belirten Cook, “Silikon Vadisi’ndeki birçok teknoloji şirketi kullanıcıların kişisel bilgilerini suistimal ederek para kazanmak için her şeyi yapıyorlar. Biz Apple olarak böyle bir şirket olmak istemiyoruz.” dedi.

Google’ın sınırsız depolama alanı sunan ücretsiz Fotoğraflar uygulamasını da eleştirmekten çekinmedi: “Bu tip sözde ücretsiz uygulamalar kullanıcıların e-posta hesabını, arama geçmişini ve hatta aile fotoğraflarını bile kullanarak reklam amacıyla satıyorlar. Apple olarak kullanıcıların kendi kişisel bilgilerinin kontrolünde olmaları gerektiğine inanıyoruz.”

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“Tim Cook’tan Facebook ve Google’a sert eleştiri” için 4 cevap

 1. selim dedi ki:

  Güzel ayar vermiş..

 2. Yusuf Çatalkaya dedi ki:

  Peki bunları yazarken “Bizim için de Allah kitap para” demiş mi acaba. “Biz kullanıcıların özel hayatıyla vs. ilgilenmiyoruz, bizi sadece kredi kartları ve hersene HİÇBİR YENİLİK SUNMADAN onlara itelediğimiz telefonları korkunç astronomik paralara satın almalarını önemsiyoruz” da, demiş mi acaba.? Üstelik dünya çapında korkunç bir iCloud rezaleti yaşanmışken.

  Apple, dünya üzerindeki hiçbir markayı eleştiremez. Buna hakkıda yoktur. Önce kendi açıklarını eksiklerini kapatsınlar. Adamlar 2015 yılında “yana çevirince ekranımız yana dönüyor artık (landscape)” diye yenilikmiş gibi tanıtıyor ve garibim insanlarda bunu ayakta alkışlıyor.

  Çok kızıyorum bide böyle utanmadan kalkıp konuşdukların da çook…

 3. liriketki dedi ki:

  ikiniz de aynı amaçlarla cloud sistemi, ön kamera ve gps teknolojilerini geliştirdiniz. yemeyelim şimdi insanları tim kuk.

 4. Patrick'in Yeşil Donu dedi ki:

  Maddiyat mahremiyetten daha önemli değil. Apple uçuk fiyatlı bir ürün sunduğunda tüketici onu kendi iradesiyle alıyor ve kullanıyor. Ancak özellikle Google mahremiyet yönünde sınıfta kalmış durumda ve mahremiyetinizi sizin izninizi almadan gasp ediyor.
  “Benim özelimi çalsa ne olur eniştemle fotoğrafımı alsa bana ne zararı dokunacak. ” demeyin. Google bu fotoğrafları sizi fişlemek için bile kullanabilir. Konumunuz, simanız, yaptığınız aramalar, konuştuğunuz insanlar ve iletilerinizin başka birilerinin kontrolünde olması bir telefona hak etmediği parayı vermekten daha mı iyi?

  Bu arada Google ve Facebook’u gerçekten severim çünkü büyük başarılar ortaya koyuyorlar ve inovatifler, yerlerinde saymıyorlar. Ancak pek sevmediğim Apple ve yarışta biraz geri kalmış Microsoft kullanıcılarına karşı daha saygılılar.