reklamı kapat

POPÜLER

IMEI kaydı

2022’nin ilk çeyreğinde en çok telefon IMEI kaydı yapan firmalar açıklandı

2022’nin ilk çeyreğinde en çok IMEI kaydı yapan telefon firmaları, BTK tarafından paylaşılan rapor üzerinden açıklandı.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), kısa süre önce “Türkiye Elektronik Haberleşme Sektörü 3 Aylık Pazar Verileri Raporu“nu yayınladı. İşte bu raporun “Mobil Cihaz Kayıt Sistemi” bölümünde “Aşağıdaki grafikte 2022 yılı birinci çeyrek döneminde Kurumumuzun Mobil Cihaz Kayıt Sistemine (MCKS) ithalat ve imalat yoluyla kaydedilen cihaz sayılarının marka bazlı olarak gösterimi bulunmaktadır.” açıklamasıyla 2022’nin ilk çeyreğinde en çok IMEI kaydı yapan firmalar karşımıza çıkarıldı. BTK, bu konuda şu açıklamayı yaptı: “2022 yılının birinci çeyreği incelendiğinde 2 milyonu aşkın mobil cihazın IMEI kaydının yapıldığı görülmekte olup marka bazında değerlendirildiğinde bu cihazların %67’ye yakını Samsung, Apple ve Redmi markalarının geliştirdiği ürünlerden oluşmaktadır.”

Verilere göre 2022’nin ilk çeyreğinde en çok IMEI kaydı yapan firma 736 bin kayıt ile Samsung oldu. Onu 429 bin kayıt ile Apple ve 212 bin kayıt ile Redmi (Buna Xiaomi de dahil olabilir) izledi. Listenin devamında ise Reeder, OPPO ve General Mobile gibi firmalar yer aldı. Bu kayıt rakamları elbette net bir satış bilgisi vermiyor. Ancak Türkiye’de satış konusunda Xiaomi ve Samsung’un en üstte olduğu biliniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BTK yayınladığı raporda ayrıca şu açıklamayı da yaptı: “IMEI kaydı yapılan ithal ve imal edilmiş cihazların akıllı telefon ve diğer cihaz (IoT, modem, tablet) olarak belirtildiği aşağıdaki grafikten de görüleceği üzere, IMEI kaydı büyük oranda akıllı telefonlar için yapılmaktadır.”

Bu da telefon kaydı için verilen tablo:

IMEI kaydı verileri yanında bu da ilginizi çekebilir: Samsung imzalı ilginç projektör Freestyle