reklamı kapat

POPÜLER

Huawei Honor X10 Max X10 Pro ikinci el cep telefonu IMEI kayıt ücreti

Türkiye’de IMEI numarası kapsama alanı artıyor; işte yeni dönem

 - Güncelleme: 17 Haziran 2020 14:05

Türkiye’de IMEI numarası konusunda önemli bir gelişme yaşandı. BTK tarafından alınan karar ile IMEI’nin kapsama alanı artıyor.

Gelen bilgilere göre Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu yani BTK, IMEI konusunda önemli bir düzenlemeye gerçekleştiriyor. Elektronik Kimlik Bilgisini Haiz Cihazların Kayıt Altına Alınmasına Dair Yönetmelik’te yapılan değişiklikle cep telefonlarında uygulanan IMEI kayıt sistemi, diğer alanlara da genişletiliyor. Burada karşımıza teknoloji tarafıyla bağlantılı IoT cihazlar çıkıyor. Söylendiği kadarıyla ses haberleşmesi olmayan ancak e-SIM üzerinden haberleşme sağlayabilen tüm ev eşyaları ve cihazların da IMEI kaydı mecburi hale geliyor. Yani yeni dönemde birçok nesnelerin interneti kapsamında sayılan cihaz için de firmalara ya da kullanıcılara IMEI zorunluluğu geliyor. Bu arada telefon dünyasında başka bir değişiklik daha var. Kaynaklara göre artık kampanya ile alınan telefonların borcunu ödemezse söz konusu cihaz kara listeye alınarak haberleşme hizmeti verilmeyecek. Aynı zamanda yedi senedir kullanılmayan cihazlar da kara listeye alınacak. Böylece, eski telefonlara kayıtlı IMEI numaralarının kaçak şekilde yurda sokulan veya çalıntı telefonların IMEI numaraları ile değiştirilerek kullanıma açılmalarının önüne geçilmiş olacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Akıllı telefon tarafı için IMEI numarası temelli kayıt ücreti ne kadar oldu?

Yurt dışından getirilen cep telefonlar için zorunlu olan IMEI kayıt ücreti, Kasım 2018’de 170 TL’den 500 TL’ye, Haziran 2019’da 618 TL’ye, Temmuz 2019’da ise hatırlarsınız tam 1.500 TL’ye çıkarılmıştı. Son dönemdeki yüzde 22,58’lik zammın yansıtılmasının ardından bu ücret 2020 yılında ise tam 1.838 TL oldu.

İlginizi Çekebilir

Sony’nin yeni nesil oyun konsolu PS5 ile tanışın

İLGİLİ HABERLER