reklamı kapat

POPÜLER

SpaceX Starlink
Starlink Maritime

Fiyatı inanılmaz yüksek “Starlink Maritime” paketi duyuruldu

SpaceX Starlink hizmeti için kısa süre önce FCC’den hareketli kullanım odağında önemli bir izin gelmişti. Bunun üstüne Starlink Maritime duyuruldu.

SpaceX Starlink hizmeti için geçtiğimiz ay bir “Portability” isimli bir özellik duyuruldu. Bu aylık ekstra 25 dolarlık hizmet sayesinde kişiler, uzaydan internet hizmetlerini kendi ülkeleri içerisinde başka noktalara taşıyabilecek açıklaması yapıldı. Daha sonra ise “RV” adı verilen paket karşımıza çıkarıldı. Starlink’in aktif kapsama alanı içerisindeki her yer için geçerli olan paket, sıfırdan giriş yapacaklara 687 dolarlık bir masraf çıkarıyor. Hizmetten yararlanmaya devam etmek içinse aylık 135 dolar ödenmesi gerekiyor. Bu beğenilen sistem şimdilik bir araç üzerinde hareket halindeyken internet bağlantısı sunmuyordu. Ancak bunu değiştirecek bir adım atılmıştı. Çünkü ABD’nin Federal İletişim Kurulu (FCC), Starlink’in hareketli şekilde gemilerde, teknelerde, otobüslerde, otomobillerde, trenlerde ve uçaklarda kullanılmasına izin verdi.

Bunun üstüne bugün karşımıza Starlink Maritime çıktı. Bu paket gemilere, teknelere ya da yatlara uzaydan internet sağlıyor. Sudan etkilenmeyen özel donanımlar üzerine kurulan ve geniş bir kapsama alanı içerisinde deniz üstü hareketli kullanım sunan paket, gerçekten çok pahalı. Çünkü Maritime için sadece donanım masrafı 10 bin dolar seviyesinde yer alıyor. Ayrıca bunu ödeyen kişilerin deniz üstünde 350 Mbps gibi yüksek indirme hızlarına ulaşmak adına aylık tam 5 bin dolar ödemesi gerekiyor. Bu rakam gerçekten sınırları zorluyor çünkü sabit Starlink için aylık 110 dolar verilmesi yeterli oluyor.

Bu konuda Twitter’dan bir açıklama yapan CEO Elon Musk, aylık 5 bin dolarlık fiyatın yüksek ancak rakiplere oranla düşük olduğunu savundu. Musk’a göre SpaceX firmasının gemileri daha kötü internet erişimine aylık tam 150 bin dolar ödüyor. Firma Starlink Maritime ile beraber çok yakında bu masraftan tamamen kurulacak.

2023 yılında Türkiye’ye de gelmesi beklenen ve son açıklamaya göre şu an 32 farklı ülkede aktif edilen uzay interneti Starlink, son dönemde sık sık uçak kullanımı odağında da gündeme geliyor. Firma bu konuda birden fazla anlaşmaya imza atıyor.

Starlink Maritime yanında bu da ilginizi çekebilir: Sony’nin yeni konsept elektrikli otomobil ile tanışın